Επιτέλους νίκη για Βέσζπρεμ-4/4 η Παρί - greekhandball.com

Επιτέλους νίκη για Βέσζπρεμ-4/4 η Παρί

Η Βέσζπρεμ επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα κόντρα σε Κίελο και Μονπελιέ. Χθες (13/10) επιβλήθηκε εντός έδρας της Πόρτο με 38-28 (19-16 ημίχρονο), για την τέταρτη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ,έχοντας πρωταγωνιστή τον πίβοτ της, Μπάνχιντι Μπένσε, ο οποίος πέτυχε 11 γκολ. Οι Ούγγροι  είχαν 68 % ποσοστό αποτελεσματικότητας στην επίθεση στο πρώτο μέρος, και δεν έδωσαν περιθώριο αμφισβήτητησης στους φιλοξενούμενους, σε κανένα σημείο του αγώνα. Για την Πόρτο, ο Ιτουρίθα είχε 6 γκολ. Η Βέσζπρεμ μετά το χθεσινό  αποτέλεσμα (13/10) έχει 4 βαθμούς σε 4 αγώνες, και ισοβαθμεί με την Πόρτο.

Η Παρί Σεν Ζερμέν είναι η μοναδική ομάδα στην διοργάνωση, η οποία έχει το απόλυτο των τεσσάρων νικών. Σε αναμέτρηση που διεξήχθη χθες (13/10), επικράτησε της Τσέλιε με 27-18 (13-11 ημίχρονο), πιο δύσκολα απ΄ όσο δείχνει το τελικό σκορ. Οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων (Κοραλες και Φερλίν) πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση,αλλά στο δεύτερο ημίχρονο, η γαλλική ομάδα, με όπλο της τους γρήγορους αιφνιδιασμούς, έκαμψε την αντίσταση των φιλοξενούμενων. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Νεντίμ Ρεμιλί των Παριζιάνων, με 6 τέρματα.