ΠΑΟΚ-ΑΕΚ ( Live ) 20-23 Τελικό αποτέλεσμα - greekhandball.com

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ ( Live ) 20-23 Τελικό αποτέλεσμα

Καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ, νίκησε με 23-20 τον ΠΑΟΚ στη Νεάπολη και πέτυχε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της απέναντι στον Δικέφαλο του Βορρά, στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, μετά το 2007.

Η ΑΕΚ είχε περισσότερες λύσεις, έδειξε υπεροχή σε ποιότητα και επιβλήθηκε του πολύ καλού στο πρώτο μέρος ΠΑΟΚ, που όμως δεν μπόρεσε να αντιδράσει στην αντεπίθεση διαρκείας των φιλοξενουμένων στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Πολύ καλός για την ΑΕΚ και με σωστές επιλογές σε κρίσιμα σημεία, ο Μπουνέτα.

Κράτησε όρθιο τον ΠΑΟΚ σε μεγάλο διάστημα του αγώνα, ο τερματοφύλακας του Λοϊζου.

Ξεκινά το παιχνίδι ΠΑΟΚ-ΑΕΚ για την Handball Premier, στο κλειστό της Νεάπολης.
Οι συνθέσεις των 2 ομάδων :
ΠΑΟΚ : Λοϊζος, Παλάσκας, Κεσίδης, Κυπραίος,  Αποστόλου, Τσέγιοβιτς, Πετρίδης, Παπαβασίλης.
Στον πάγκο οι  : Γιαννακίδης, Ελευθεριάδης, Κοκκώνης, Μπαλτατζής, Τσαναξίδης, Κωστακίδης, Γιορανίδης, Τσεσμετζίδης, Μαστορογιάννης.
ΑΕΚ :  Αρσιτς,  Γιάκομπσεν, Κεδέρης, Πλάθα, Μόγια, Μπουνέτα, Αραμπατζής.
Στον πάγκο οι : Χόγκας, Δουμπρής, Οζμουσούλ, Παπαδιονυσίου, Νικολαϊδης, Γιόσμου, Παπαδιονυσίου, Μωραϊτης.

1-0    Παλάσκας
1-1    Γιάκομπσεν
1-2   Αραμπατζής   στο 4΄

Τρείς σημαντικές αποκρούσεις από τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ Λοίζο στο ξεκίνημα του αγώνα.

Δίλεπτη αποβολή στον Γιάκομπσεν
1-3   Κεδέρης
2-3   Παπαβασίλης στο 5΄
Δίλεπτη αποβολή στον Τσέγιοβιτς
2-4   Γιάκομπσεν   στο 8΄
3-4   Παλάσκας

Πολύ ωραίο παιχνίδι ανάμεσα στους δύο Δικέφαλους.

4-4  Πετρίδης 10΄

Ρευστή η εικόνα του παιχνιδιού, καθώς, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε γρήγορα στο προβάδισμα των 2 τερμάτων της ΑΕΚ.

Ο ΠΑΟΚ έχασε ευκαιρία με  τον Πετρίδη και στην αντεπίθεση, η ΑΕΚ κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια του Γιάκομπσεν.

Δοκάρι για την ΑΕΚ, από τον Γιάκομπσεν στο 14΄.

Δίλεπτη αποβολή στον Μυλωνά και πέναλτυ για τον ΠΑΟΚ, με εκτελεστή τον Παλάσκα που πραγματοποίησε το 5-4 για τον ΠΑΟΚ.

Με την συμπλήρωση 15 λεπτών αγώνα, αρκετά τα λάθη στις συνεργασίες των παικτών της ΑΕΚ και ο ΠΑΟΚ με τον Κυπραίο πέτυχε το 6-4, με παίκτη παραπάνω.

7-4   Κυπραίος  17΄

Πρώτο τάϊμ άουτ για την ΑΕΚ, μετά από το σερί του ΠΑΟΚ με 5-0.

Δομπρής και Νικολαϊδης στον αγώνα, για την ΑΕΚ.

Δίλεπτη αποβολή στον Τσαναξίδη.

7-5   Δομπρής  20΄

Η ΑΕΚ χρειάσθηκε 12 λεπτά ώστε να σκοράρει, μετά το 4-4.

7-6   Αραμπατζής

8-6   Παλάσκας

Και πάλι ο Λοϊζος απέκρουσε εντυπωσιακά, αυτή την φορά νικώντας τον Κεδέρη.

9-6   Τσεσμετζίδης  22΄

Οι προσθήκες των Δομπρή-Νικολαϊδη βοηθούν την ΑΕΚ, αλλά, ο ΠΑΟΚ παραμένει ιδιαίτερα ανταγωνιστικός.

Δοκάρι σε πέναλτυ του Δομπρή στο 24΄

9-7  Δομπρής 25΄

Χαμηλά μένει το σκορ, σε ένα παιχνίδι με νευρικότητα, άγχος και αρκετά λάθη.

Πέναλτυ κέρδισε ο Νικολαϊδης, αλλά, ο Γιάκομπσεν που το εκτέλεσε, δεν κατάφερε να σκοράρει.

Ρεσιτάλ από τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ Λοϊζο, που είναι εξαιρετικός ενώ συνολικά όλη η ομάδα του αμύνεται σωστά.

Πολύ καλή επέμβαση από τον Οζμουσούλ σε σουτ του Τσεσμετζίδη.

Τρίτο κερδισμένο πέναλτυ για την ΑΕΚ, από τον Πλάθα.

9-8  Γιάκομπσεν 29΄.

Πέναλτυ για τον ΠΑΟΚ στην εκπνοή του πρώτου μέρους.

Ο Οζμοσούλ απέκρουσε το χτύπημα του Παλάσκα.

Με προβάδισμα του ΠΑΟΚ έναντι της ΑΕΚ με 9-8, τέλειωσε το πρώτο ημίχρονο.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος στη Νεάπολη, με τον ΠΑΟΚ στην πρώτη επίθεση.

9-9  Mπουνέτα  31΄

9-10  Xόγκαζ    33΄

9-11  Μόγια      35΄

10-11  Κυπραίος 36΄

10-12  Πλάθα   37΄

10-13  Δομπρής

Δίλεπτη αποβολή στον Νικολαϊδη για σπρώξιμο σε αντίπαλο.

Η ΑΕΚ παρουσιάζεται αισθητά βελτιωμένη στο δεύτερο ημίχρονο του ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ.

11-13   Παπαβασίλης 38΄

Πέναλτυ για την ΑΕΚ με εκτελεστή τον Γιάκομπσεν, που έχασε το τρίτο πέναλτυ, σε τέσσερα κερδισμένα απόψε, για την ομάδα του.

11-14   Με πέναλτυ του Μόγια

Πλέον, η ΑΕΚ έχει για δεύτερη φορά στο παιχνίδι, διαφορά 3 τερμάτων σε βάρος του ΠΑΟΚ.

Δοκάρι για την ΑΕΚ με τον Μωραϊτη, μετά από αντεπίθεση που ακολούθησε όμορφη επέμβαση του Οζμουσούλ

12-14   Koκκώνης  42΄

12-15   Μπουνέτα  43΄

Δίλεπτη αποβολή για τον Πλάθα

13-15  Παλάσκας   44΄

Τραυματισμός για τον Παναγιώτη Νικολαϊδη στον αστράγαλο, αλλά, συνεχίζει το ματς

Πέναλτυ για τον ΠΑΟΚ με τον Παπαβασίλη που έστειλε, όμως, άουτ την μπάλλα

Λάθος από τον Γιάκομπσεν και ο ΠΑΟΚ μείωσε σε   14-15 με τον Τσεσμετζίδη

14-16 Πλάθα 46΄

Δίλεπτη αποβολή για τον Γιάκομπσεν.

15-16  Τσεσμετζίδης   47΄

Κόκκινη κάρτα για τον Αποστόλου μετά την 3η δίλεπτη αποβολή του.

Με 6 παίκτες στον αγώνα και οι 2 ομάδες

16-16  Παπαβασίλης     48΄

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να καλύψει την διαφορά των 3 τερμάτων και έφερε στα ίσια το παιχνίδι.

Νέα απόκρουση του Λοϊζου, σε σουτ του Γιάκομπσεν.

16-17  Xόγκαζ   49΄

16-18  Μπουνέτα 51΄

Ανεβασμένος στο δεύτερο μέρος ο Μπουνέτα, αποδεικνύεται χρήσιμος στην προσπάθεια της ΑΕΚ.

Πέναλτυ κέρδισε η ΑΕΚ. Το χτύπησε ο Μόγια, ευστόχησε και 16-19 στο 52΄

Δίλεπτη αποβολή στον Κεσίδη.

Η ΑΕΚ παρουσιάζεται βελτιωμένη και περισσότερο αποφασιστική στην επανάληψη και αντιμετωπίζει αποτελεσματικότερα τον ΠΑΟΚ, που ήταν πιο παθιασμένος και μαχητικός στο πρώτο μέρος, ωστόσο, δεν εγκαταλείπει την προσπάθεια.

17-19   Παπαβασίλης 54΄

17-20   Κεδέρης και πανηγυρισμοί από τους παίκτες της ΑΕΚ που βλέπουν ότι αποκτούν προβάδισμα για την επικράτηση τους

17-21   Μυλωνάς  56΄

Ο ΠΑΟΚ κάνει ότι μπορεί ώστε να αντιδράσει, δεν εγκαταλείπει την προσπάθεια, όμως, βρίσκεται πίσω στο σκορ με 4 γκολ και η αποστολή του είναι, πλέον, δύσκολη, απέναντι στην ανεβασμένη ΑΕΚ του δευτέρου ημιχρόνου.