Νικητής με ανατροπή ο Αερωπός - greekhandball.com

Νικητής με ανατροπή ο Αερωπός

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Αερωπός σε μια δύσκολη έδρα στα πλαίσια της πρώτης αγωνιστικής της Handball Premier. Η ομάδα της Έδεσσας παρόλο που βρισκόταν πίσω στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και γύρισε το παιχνίδι με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 21-22 (13-9 ημίχρονο).

Η Δράμα βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 5 τέρματα λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετο,καθώς οι φιλοξενούμενοι σταδιακά ροκάνισαν την διαφορά και στο 47:27 πήραν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 18-19. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά ο Αποστολίδης με το κρίσιμο τέρμα που πέτυχε στο 56:10 έδωσε τους δύο βαθμούς της νίκης στον Αερωπό.

Οι φιλοξενούμενοι συνεχίζουν όπως τελείωσαν την προηγούμενη αγωνιστική σεζόν και απέδειξαν ότι συγκαταλέγονται στις κορυφαίες ομάδες του ελληνικού πρωταθλήματος. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Τουνγκελίδης με 6 τέρματα ενώ για τον Αερωπό 5 πέτυχε ο Μισαηλίδης.

BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ 1986 – ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ MANDYNAMIC 21-22
Τα πεντάλεπτα: 3-0, 3-3, 7-6, 9-6, 11-8, 13-9 (ημχ), 14-13, 17-17, 18-18, 19-19, 21-21, 21-22
ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Γουργούνης, Παπάζογλου, Αντάμοβιτς 4, Ντράσκιτς 4, Τσιτσίγκος, Θωμίδης, Τουνγκελίδης 6, Κουρουτσίδης 2, Κοβογλανίδης 1, Χαϊτίδης 2, Κοτσαμαρίκογλου, Φραγκούλης, Παπάζογλου Α. 2, Καφαντάρης, Γιαννακόπουλος, Σίνα
ΑΕΡΩΠΟΣ (Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας, Μαυροδουλάκης 1, Γάτσης, Τζουβάρας, Κράλλης 1, Θεοδωρόπουλος 4), Δημάκης 2, Μπάρμπας, Βαφείδης 3, Μισαηλίδης 5, Αποστολίδης 1, Κυριακού 4, Λιόφης, Ροτζιός, Ολιβέιρα 1.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Τσάκωνας, Δίλεπτα: 6-5, Πέναλτι: 3/4-2/3