Τρομερή ανατροπή του Διομήδη, 26-23 την Πυλαία - greekhandball.com

Τρομερή ανατροπή του Διομήδη, 26-23 την Πυλαία

Έξι λεπτά ήταν αρκετά για τον Διομήδη Άργους για να κάνει μία μεγάλη ανατροπή και να πάρει σπουδαία εκτός έδρας νίκη κόντρα στην Πυλαία με 23-26 (ημίχρονο 11-13).

Οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, με καμία από τις δύο να μην μπορεί να χτίσει ένα ασφαλές προβάδισμα. Από τα μισά του πρώτου ημιχρόνου, ο Διομήδης με μπροστάρηδες τους Χαντέλη και Κρεμαστιώτη κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με τέσσερα τέρματα.
Μετά την ανάπαυλα, η Πυλαία με ένα τρομερό σερί 5-0 πέρασε μπροστά και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά μέχρι το τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Σε εκείνο το σημείο όμως Χαντέλης και Κρεμαστιώτης χτύπησαν ξανά και με τα δικά τους καθοριστικά τέρματα χάρισαν τους δύο πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του Άργους.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ – ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 23-26
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 5-7, 6-11, 9-11, 11-13 (ημχ.) 15-13, 18-14, 20-17, 21-19, 23-22, 23-26
ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Γούσιος): Ραντούλοβιτς, Ζαφείρης, Ανθομελίδης, Μπάτζιος 1, Αντωνιάδης, Μέτσης 1, Κουκμίσης 7, Ορφανουδάκης, Ανανιάδης 1, Καραπαναγιωτίδης, Καλόμοιρος 8, Καβουσανάκης 3, Παπαγεωργίου 2, Τριανταφυλλίδης, Αλατσατιανός, Λασκαρούδης.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Δημήτρουλας): Ραντουλέσκου, Γκολούμποβιτς 4, Βαρδάκας 1, Κρεμαστιώτης 5, Μάνθος 2, Τσάκαλος, Παπαντωνόπουλος, Ξαγοράρης 1, Ντάσεβιτς, Ρουσσόπουλος 1, Χαντέλης 12, Σμυρνιώτης, Δάσκαλος, Τσιγαρίδας.
Διαιτητές: Λινάρδος-Νικολαΐδης, Δίλεπτα: 9-5, Πέναλτι: 3/4-6/6
Οι διαιτητές σημείωσαν στο φύλλο αγώνα: «Στο 47.14 λεπτό του αγώνα ο αθλητής της Α’ ομάδας Ανανιάδης Χαράλαμπος αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο παίξιμο. Δεν κρατήθηκε το δελτίο. Στο 54.24 του αγώνα αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο αθλητής της Α’ ομάδας Μέτσης Αντώνιος για επικίνδυνο παίξιμο. Δεν κρατήθηκε δελτίο».