Τσάμπιονς Λιγκ: Μεγάλη νίκη για Μονπελιέ με Βέζπρεμ,παραμένει αήττητη η Άαλμποργκ - greekhandball.com

Με τους αγώνες της χθεσινής ημέρας (29/9), ολοκληρώθηκε η τρίτη αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Στην Γαλλία, η Βέζπρεμ, ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου στραβοπάτησε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική, με την Μονπελιέ να επικρατεί με 23-18 (11-10 ημίχρονο). Οι φιλοξενούμενοι είχαν ποσοστό αποτελεσματικότητας 41%,  σκοράροντας μόλις δεκαοκτώ τέρματα, μια επίδοση που αποτελεί την τρίτη χειρότερη, στην ιστορία της διοργάνωσης. Οι «Γάλλοι» δεν έχασαν το προβάδισμα σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και είχαν σε εκπληκτική μέρα τον δεξί ίντερ τους, Μέλβιν Ρίτσαρτσον με οκτώ γκολ αλλά και τον τερματοφύλακα τους Μαρίν Σέγκο (54% στις αποκρούσεις). Για την Βέζπρεμ, κανένας παίκτης της δεν σημείωσε πάνω από δύο, με εξαίρεση τον πλέιμεικερ, Πέταρ Νέναντιτς (τέσσερα).

Η Άαλμποργκ εξακολουθεί να εντυπωσιάζει και αποτελεί μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις του θεσμού μέχρι στιγμής. Οι Δανοί μετά τη χθεσινή εκτός έδρας επικράτησή τους επί της Τσέλιε με 29-28 (10-14 ημίχρονο) «έπιασαν» την Παρί Σεν Ζερμέν στην πρώτη θέση του ομίλου τους. Για 45 λεπτά, όλα έδειχναν πως οι γηπεδούχοι θα πάρουν τους δύο βαθμούς της νίκης, ωστόσο η Άαλμποργκ με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο τέταρτο και ανατρέποντας μια διαφορά πέντε τερμάτων παρέμεινε αήττητη στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ. Για τους φιλοξενούμενους, ο Μάγκνους Σάουγκστρουπ πέτυχε πέντε γκολ ενώ οι Γιόσιπ Σάρατς και Ντιόγκο Ντα Σίλβα από την πλευρά της Τσέλιε είχαν από έξι.