Σε τρίτο παιχνίδι Άρης Νίκαιας και ΧΑΝΘ για την παραμονή - greekhandball.com

Σε τρίτο παιχνίδι Άρης Νίκαιας και ΧΑΝΘ για την παραμονή

Η ΧΑΝΘ επικράτησε του Άρη Νίκαιας με 21-19 και ισοφάρισε την σειρά των πλέι άουτ της Handball Premier. Έτσι η παραμονή στην Handball Premier, θα κριθεί οριστικά  την άλλη εβδομάδα, στον τρίτο και τελευταίο αγώνα στη Νίκαια.

Η ΧΑΝΘ πήρε από την αρχή το προβάδισμα και προηγήθηκε 6-3 στο 14′, αλλά οι φιλοξενούμενοι σιγά σιγά ισορρόπησαν τον αγώνα, για να ισοφαρίσουν αρχικά σε 7-7 στο 21′, για να προηγηθούν με 11-10 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το 56’. Εκεί ο Άρης Νίκαιας προηγήθηκε με 18-19, αλλά οι γηπεδούχοι έφεραν τα πάνω κάτω. Παίζοντας με παίκτη παραπάνω στο επόμενο δίλεπτο, έκαναν ένα σερί 3-0 με γκολ των Στίγγα (56:50), Μπαϊρλή (58:49) και Σαρηγιαννίδη (πέναλτι στο 59:35) και πήραν την πολύτιμη νίκη που τους δίνει τη δυνατότητα να διεκδικήσουν την παραμονή τους στην μεγάλη κατηγορία.

ΧΑΝΘ - ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 21-19
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-1, 6-4 7-6, 8-8, 10-11 (ημχ), 11-12, 13-12, 14-14, 16-16, 18-18, 21-19

ΧΑΝΘ (Τούτσης): Τσιρογιάννης 1, Σαρηγιαννίδης 6, Τσαγκαράκης, Τζίνεβης, Ιωαννίδης, Στίγγας 1, Τσαμήτρος, Βαρδάκας 1, Παπαβασίλης 7, Μηλόπουλος, Ρίζος, Μπαϊρλής 5, Αρβανιτίδης, Παπαδόπουλος, Γιαννακόπουλος, Βασιάδης.

Άρης Νίκαιας (Μελετάκος): Λαδάκης 1, Αθανασίου 2, Βλάχος, Γ. Μελετάκος 5, Γρηγοράκης 1, Μουλιάτος, Δ. Μελετάκος 2, Μαλανδρένιας, Ασβεστάς, Παπαδόπουλος, Ταβλαρίδης, Χαρμπής 4, Μιμίκος 2, Χουρσουντιάν 2, Χαραλάμπους, Βλαχοθανάσης.

Διαιτητές: Κατσίκης – Μιχαηλίδης. Δίλεπτα: 4-3. Κόκκινη: Μιμίκος (59:35 επικίνδυνο παιχνίδι, δεν κρατήθηκε δελτίο), Πέναλτι: 5/5-5/6