Στα ημιτελικά κι ο ΠΑΟΚ - greekhandball.com

Στα ημιτελικά κι ο ΠΑΟΚ

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κωστακίδη και σε ένα παιχνίδι που δεν έλειψαν η ένταση και οι αποβολές, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 26-17 της Πυλαίας στη Μίκρα και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά των playoff του πρωταθλήματος της Handball Premier. Στην επόμενη φάση ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού ΑΕΚ - Διομήδη Άργους με την Ένωση να προηγείται με 1-0 στη σειρά.

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε στο καλό ξεκίνημα της Πυλαίας που προηγήθηκε με 4-0 στο 5' και βελτιώνοντας την αμυντική του λειτουργία, έφτασε στην ισοφάριση (4-4 στο 12'). Στο 23' με γκολ του Πετρίδη ο Δικέφαλος πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (6-7), με τον Κωστακίδη στο 28' να δίνει «αέρα» δύο γκολ στους «ασπρόμαυρους» (7-9) που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ στα μισά του δευτέρου μέρους πέρασε μπροστά με 10-15 για να ανεβάσει κι άλλο τη διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, για να φτάσει τελικά στη νίκη με σκορ 17-26.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ – ΠΑΟΚ 17-26

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 4-2, 5-5, 6-5, 6-7, 7-9 (ημχ.) 8-10, 8-12, 10-15, 13-18, 16-22, 17-26

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Πάνος Γούσιος): Ελέτα 2, Ορφανουδάκης, Καραπαναγιωτίδης, Αποστολίδης, Τσαναξίδης 5, Ανανιάδης 1, Μάτοβιτς 1, Καλόμοιρος 4, Μπάτζιος, Καβουσανάκης 1, Πετρίδης, Παπαγεωργίου, Αλατσατιανός, Κουκμίσης 3, Αντωνιάδης, Γιαννακίδης.

ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Κοτανίδης, Αραμπατζής 2, Παλάσκας, Τσεσμετζίδης 2, Κοκώνης 2, Αποστόλου, Πετρίδης 4, Νικολαΐδης, Γιαννακίδης, Κωστακίδης 9, Λοΐζος 1, Μαστορογιάννης 5, Ελοζίεβα 1, Κυπραίος, Γιόσμου, Τεληκώστογλου.

Διαιτητές: Κατσίκης -Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 8-2, Πέναλτι: 2/2-6/6

Οι διαιτητές σημείωσαν στο φύλλο αγώνα: «Α) Στο 43.26 του αγώνα ο συνοδός της Α’ ομάδας Αντωνιάδης Μιχαήλ εισήλθε διαμαρτυρόμενος στον αγωνιστικό χώρο και αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα από τους διαιτητές μετά από υπόδειξη του παρατηρητή. Β) Στο 48.13 του αγώνα αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Α προπονητής της Α΄ομάδας Γούσιος Παναγιώτης για έντονη διαμαρτυρία. Γ) Στο 48.13 ο αθλητής της Α’ ομάδας Αποστολίδης Παναγιώτης αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα γιατί προσήλθε διαμαρτυρόμενος έντονα στο τραπέζι της γραμματείας σχολιάζοντας επανειλημένα και απρεπώς τις αποφάσεις των διαιτητών με τη φράση «τι ναι αυτά που σφυρίζουν ρε;». Η ποινή δόθηκε κατόπιν υποδείξεως του παρατηρητή»