Προβάδισμα ανόδου για τον Φαίακα - greekhandball.com

Προβάδισμα ανόδου για τον Φαίακα

Μια νίκη από την άνοδο στην Handball Premier απέχει ο Φαίακας Κέρκυρας καθώς επικράτησε στην παράταση επι του ΓΑΣ Κιλκίς με 23-21.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ με τον Φαίακα να ανεβάζει την απόδοση του μετά το 20' παίρνοντας ένα σταθερό προβάδισμα 2-3 τερμάτων, για να πάει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 9-7.

Ανάλογη εικόνα και στο δεύτερο μέρος, με τον Φαίακα να διατηρεί σταθερά ενα προβάδισμα 2-3 τερμάτων μέχρι το 55' όταν και προηγήθηκε με 19-16. Κι ενώ φαινόταν ότι η πλάστιγγα της νίκης θα έγερνε στο μέρος του Φαίακα, το Κιλκίς τα έδωσε όλα και με ενα σερί 0-3, ισοφάρισε και έστειλε το ματς στην παράταση όπου ο Φαίακας στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης,  κατάφερε να φτάσει τελικά στη νίκη με 23-21 Και να αποκτά πλεονέκτημα ανόδου.

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ – ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ 23-21

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 4-2, 5-4, 7-4, 8-6, 9-7 (ημχ.) 10-10, 12-11, 14-13, 16-15, 19-16 19-19, (παράταση 20-20, 23-21)

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Σοφία Κακαρούγκα): Κουλούρης, Βάγιας, Νάστος 1, Κατσακιώρης, Βίντοβιτς 4, Τζούκας, Τσόνας, Δελλής 3, Σκανδάλης, Ριγανάς, Κουτσικόπουλος 4, Πίτος 3, Κορακιανίτης 4, Οικονόμου 4, Γαλίτης, Πάλλας.

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Γιάννης Λαζαρίδης): Τριανταφύλλου, Κοβλακάς, Βιολιτζής, Γιαβασίδης 2, Γρηγοριάδης 1, Δούγιας 5, Ιλερής 2, Κουσίδης 3, Μαυρόπουλος, Μέγκας 4, Σακαλής, Τοκατζόγλου Α. 3, Τοκατζόγλου Β., Πιστόλας 2, Φαχουρίδης Α., Φαχουρίδης Σ.

Διαιτητές: Συρεπίσιος-Μερτινιάν, Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 3/3-2/3, Κόκκινη-μπλε κάρτα: Ιλερής 29.11

Οι διαιτητές σημείωσαν στο φύλλο αγώνα: «Α) ο αγώνας ξεκίνησε με 20 λεπτά καθυστέρηση λόγω προηγούμενου αγώνα μπάσκετ. Β) ο αγώνας διεκόπη 2 φορές λόγω πτώσης του προστατευτικού κεκλιδώματος από τους γηπεδούχους οπαδούς. Γ) Στο 29.11 του αγώνα αποβλήθηκε με κόκκινη και μπλε κάρτα λόγω εξίβρισης αντιπάλου «Σε γ…, Σε γ…. Το δελτίο του αθλητή κρατήθηκε. Ο Αποβληθείς αθλητής για δική του προστασία λόγω μεγάλης έντασης στην κερκίδα μετά την αποβολή του δεν έκατσε απέναντι στην κερκίδα αλλά παρέμεινε μέχρι και το τέλος στο χώρο της γραμματείας. Δ) ο αγώνας διεκόπη 2 φορές επειδή οι οπαδοί των γηπεδούχων έφτυναν αντίπαλους αθλητές. Με τη συνδρομή της Αστυνομίας όλα εξελίχθηκαν ομαλά»