Επιβλητική νίκη της ΑΕΚ - greekhandball.com

Επιβλητική νίκη της ΑΕΚ

Με μία εξαιρετική εμφάνιση η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ επικράτησε του Διομήδη Άργους με 32-17 για την 19η αγωνιστική της Handball Premier και επέστρεψε στο -1 από την κορυφή. Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από την επιστροφή του Παναγιώτη Νικολαΐδη στους αγωνιστικούς χώρους μετά από 9 μήνες.

Στο πρώτο ημίχρονο, Μπάγιος, Αλβανός, Παπαδιονυσίου και Jakobsen έβαλαν από νωρίς μπροστά στο σκορ την ΑΕΚ με 4-1. Οι “πράσινοι”, πίεσαν και μείωσαν σε 7-6, όμως με ένα σερί 5-0 οι “κιτρινόμαυροι” ανέβασαν τη διαφορά στα 6 γκολ (12-6) που έφτασε στο +10, με το 20-10 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Χερουβείμ μείωσε σε 20-11 για να απαντήσει ο “Δικέφαλος” με τους Balaz, Δομπρή, Αργυρού και Palevicius για το 24-11. Στο 24-12 πέρασε στο τερέν ο Παναγιώτης Νικολαΐδης δεχόμενος το θερμό χειροκρότημα από τους φίλους της ΑΕΚ που βρέθηκαν στο “Γ. Κασιμάτης” του ΟΑΚΑ. Ο εκ των αρχηγών της ΑΕΚ, φανερά συγκινημένος πίεζε σε όλο το γήπεδο και έδειξε να το χαίρεται ιδιαίτερα, ενώ με ωραίο σουτ “έγραψε” το 28-14 εν μέσω αποθέωσης, με το τελικό σκορ να είναι το 32-17.

AEK- Διομήδης Άργους 32-17
Τα πεντάλεπτα: 4-1, 7-4, 11-6, 14-8, 17-10, 20-10 (ημχ.), 21-11, 23-11, 24-12, 25-13, 29-14, 32-17.
ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 1, Νικολαΐδης 1, Συγγάρης, Balaz 3, Radulovic, Αλβανός 5, Μπάγιος 5, Jakobsen 5, Παπαδιονυσίου 2, Δομπρής 3, Μυλωνάς 2, Darsuland, Αργυρού 1, Palevicius 2, Vrazalica 2.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης 1, Τσιγαρίδας 2, Γιαννόπουλος 1, Παπαντωνόπουλος, Χαραλαμπίδης 1, Ρουσσόπουλος, Αργυρού 1, Τότος, Χαντέλης 2, Χερουβείμ 6, Λαμπρόπουλος 1, Ζλατάνος, Μπότσαρης 2, Τσάτσας.
Διαιτητές: Κινατζίδης – Φωτακίδης. Δίλεπτα: 2-5. Πέναλτι: 3/3 – 3/3