Νίκη πρωτιάς η τέταρτη φετινή απέναντι στον ΠΑΟΚ - greekhandball.com

Νίκη πρωτιάς η τέταρτη φετινή απέναντι στον ΠΑΟΚ

Με τη νίκη έφυγε ο Ολυμπιακός από τη Νεάπολη επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 19-24, πολύ πιο εύκολα απ ότι δείχνει το τελικό σκορ. Με τη νίκη αυτή οι ερυθρόλευκοι κλείδωσαν την πρωτιά στην κανονική περίοδο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά από την αρχή του αγώνα και κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του και  με τα γκολ των Λέμος και Αραπακόπουλου να προηγηθεί με 4-1. Παρόλο αυτά, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να διατηρηθεί σε επαφή με το σκορ χάρη στα πέναλτι του Καραγκιοζόπουλου αλλά ο Τζηράς με τον ίδιο τρόπο διαμόρφωσε το 3-7 στο 14ο λεπτό.

Από εκεί και πέρα, η λογική του παιχνιδιού δεν άλλαξε με την διαφορά ανάμεσα στις δυο ομάδες να μένει σε αυτά τα επίπεδα μέχρι την λήξη του ημιχρόνου, το οποίο έληξε με 8-13 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός μπήκε το ίδιο αποφασισμένος και έχοντας ως όπλο την εξαιρετική του άμυνα κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά σε μεγαλύτερα επίπεδα (10-18 και 12-22).

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει την διαφορά με την πάροδο του χρόνου, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 19-24.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 3-5, 3-7, 5-10, 6-12, 8-13 (ημχ), 8-14, 9-17, 12-19, 12-22, 16-23, 19-24.
ΠΑΟΚ Βεργίνα TV (Σεϊρεκίδης): Κοτανίδης, Αραμπατζής 1, Παλάσκας 3, Καραγκιοζόπουλος 5, Τσεσμετζίδης, Κοκώνης 1, Αποστόλου 1, Πετρίδης, Νικολαΐδης 1, Κωστακίδης 1, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 1, Ελοζιέουα, Κυπραίος 2, Δελιάς, Γιόσμου 3.
Ολυμπιακός / Όμιλος Ξυνή (Ζαραβίνας): Κρητικός 3, Τζηράς 8, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 4, Ρέινα 1, Τερλέτσκι, Κανδύλας, Σανίκης 2, Μπούμπαλο, Κόντης, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς 1, Αραπακόπουλος 1, Τσίλης 3, Μούγιτς
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Μπέτμαν. Δίλεπτα: 3-8. Πέναλτι: 3/6 – 5/5