Νίκη και πλεονέκτημα παραμονής για τον Άρη Νίκαιας - greekhandball.com

Νίκη και πλεονέκτημα παραμονής για τον Άρη Νίκαιας

Ένα βήμα πιο κοντά στην παραμονή βρέθηκε ο Άρης Νίκαιας που επικράτησε με 25-22 του Φοίβου Συκεών σε αγώνα για την 20η αγωνιστική της Handball Premier. Με αυτό το αποτέλεσμα Η ομάδα της Νίκαιας θα έχει οριστικά το πλεονέκτημα έδρας εφόσον αγωνιστεί σε δεύτερο αγώνα στα πλέι άουτ για την παραμονή στην κατηγορία.

Ο Άρης πήρε από την αρχή το προβάδισμα με τον Φοίβο να παρακολουθεί από κοντά το σκορ που στο ημίχρονο διαμορφώθηκε σε 11-9. Στην επανάληψη οι παίχτες του Τάκη Μελετάκου αν και ανέβασαν τη διαφορά στα 4 τέρματα στο 37' (14-10), ο Φοίβος κατάφερε να πλησιάσει δυο φορές στο γκολ, στο 50' (16-15) και στο 54' (19-18). Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι με ενα σερί 4-0 έκαναν το σκορ 23-18 στο 59' και σφράγισαν τη νίκη που ήρθε με τελικό σκορ 25-22

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ- ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ 25-22
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 4-3, 8-6, 10-7, 11-9 (ημχ.), 13-10, 14-11, 15-12, 16-15, 21-18, 25-22

ΑΡΗΣ (Μελετάκος): Λαδάκης, Αθανασίου 3, Γρηγοράκης, Μουλιάτος, Μελετάκος 7, Μαλανδρένιας 1, Ασβεστάς 5, Παπαδόπουλος, Ταβλαρίδης, Χαρμπής, Μιμίκος 3, Χουρσουντιάν, Χαραλάμπους 2, Βίδρας, Αμανατίδης 4, Βλαχοθανάσης.

ΦΟΙΒΟΣ (Τσολάκος): Γρηγοριάδης, Πατραμάνης, Μαρκατάτος 1, Μέτσης 5, Δέσπος 2, Ζέλιτς 4, Αθανασιάδης 3, Γιαγκούλας, Μανωλούδης 1, Μαργαρίτης, Σιγγιρίδης 1, Πατσιάς, Δεληζάνος 2, Τσιντίδης 3, Παπαγεωργίου, Μήγγας.

Διαιτητές: Συρεπίσιος- Μερτινιάν, Κόκκινη: 56: 51 Μιμίκος (τρία δίλεπτα), Πέναλτι: 2/3-3/4