Σπουδαία νίκη στο Άργος και «αγκαλιά» με την 4η θέση ο Δούκας - greekhandball.com

Σπουδαία νίκη στο Άργος και «αγκαλιά» με την 4η θέση ο Δούκας

Το πιο σημαντικό βήμα για κατάληψη της 4ης θέσης στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος έκανε μέσα στο Άργος, ο ΑΣΕΔ. Οι «μπλε» επικράτησανμε 21-27 του Διομήδη, μια σπουδαία νίκη που τους ανοίγει διάπλατα την πόρτα για το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ.

Ο Διομήδης Άργους μπορεί να ήταν αποτελεσματικός στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης και να προηγήθηκε με τον Χερουβείμ με 4-3 όμως η απάντηση ήρθε άμεσα από τους παίκτες του Κώστα Μπούνα. Με υποδειγματική άμυνα περιόρισαν την επιθετική λειτουργία των γηπεδούχων ενώ ο τραυματισμός του Μάριου Μωραϊτη στο 12ολεπτό δεν πτόησε σε κανένα σημείο τους «μπλε», που με καλή αμυντική λειτουργία και αποτελεσματικότητα στην επίθεση, προηγήθηκαν 6-10 στο 20' και 9-13 στο ημίχρονο.

Η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων μπήκε σοβαρή και στη επανάληψη και παρά την προσπάθεια του Διομήδη να πλησιάσει στο σκορ, βρέθηκε στο +6 (13-19) στο 45’, όμως η απευθείας κόκκινη κάρτα στον Ούρος Ζιβούλοβιτς για επικίνδυνο παιχνίδι και η τρίτη δίλεπτη του Βασίλη Λιόλιου έδωσε τη δυνατότητα στον Διομήδη Άργους να μειώσει στα τέσσερα τέρματα (18-22). Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ελέγχουν το ρυθμό ττου αγώνα, για να φτάσουν στην πολύτιμη νίκη με σκορ 21-27, που τους διατηρεί στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα, δύο μόλις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ: 21-27
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-3, 5-8, 6-10, 8-11, 9-13(ημχ.), 11-14, 12-17, 13-19, 16-22, 18-24, 21-27.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Χρήστος Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης 1, Τσιγαρίδας 3, Γιαννόπουλος, Παπαντωνόπουλος, Χαραλαμπίδης, Ρουσσσόπουλος, Αργυρού, Τότος 1, Χαντέλης 2, Χερουβείμ 12, Λαμπρόπουλος, Ζλατάνος, Μπότσαρης 1, Τσάτσας 1.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑΣ (Κωστής Μπούνας): Μωραΐτης 1, Τόμπρος 2, Παπαπούλιος 3, Αϊβαλιώτης, Πολύδωρος 4, Μπραουδάκης, Ντούνης 3, Σαμαράς, Λιόλιος 4, Ζιβούλοβιτς 4, Τζανιδάκης, Τσακούλης, Κλεώπας, Κολλύρης, Κεδέρης 6.

Διαιτητές: Τσάκωνας-Φωκίτης, Δίλεπτα: 7-7, Πέναλτι: 7/7-1/3, Κόκκινη κάρτα: Λιόλιος 51.34 (τρία δίλεπτα), Ζιβούλοβιτς 50.11 (επικίνδυνο παιχνίδι).
Οι διαιτητές σημείωσαν στο φύλλο αγώνα: «Στο 50.11 ο αθλητής της Β’ ομάδας Ζιβούλοβιτς Ούρος αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο παιχνίδι. Το δελτίο του αθλητή δεν κρατήθηκε».