Νικητής στο πρώτο από τα τρια σερί ντέρμπι για τα πλει οφ ο Νηρέας - greekhandball.com

Νικητής στο πρώτο από τα τρια σερί ντέρμπι για τα πλει οφ ο Νηρέας

Ο Νηρέας με σκορ 30-25, αναδείχθηκε νικητής στον αγώνα με τον Ποσειδώνα Λουτρακίου που ολοκλήρωσε την 15η αγωνιστική στον 1ο όμιλο της Α2 ανδρών.

Οι γηπεδούχοι που ανέβηκαν στους 20 βαθμούς και βρίσκονται στην 3η θέση της βαθμολογίας διατηρούσαν σε όλη τη διάρκεια το προβάδισμα. Αφού προηγήθηκαν στο ημίχρονο με σκορ 16-12, στην επανάληψη έλεγχαν το ρυθμό του αγώνα, για να φτάσουν στη νίκη με σκορ 30-26.

Ο Νηρέας στις 3 αγωνιστικές που απομένουν, έχει δυο ντέρμπι με τα Βριλήσσια και τον Πανελλήνιο και τελευταία αγωνιστική με τον Λεωνίδα. Το αποτέλεσμα των ντέρμπι, θα κρίνει τη συμμετοχή του η μη στα πλει οφ και σε ποια θέση. Αντίθετα ο Ποσειδώνας που βρίσκεται στην 4η θέση ισόβαθμος με τον Πανελλήνιο, αγωνίζεται εκτός με τα Βριλήσσια, έχει δυο εντός έδρας παιχνίδια με Καματερό και Τελαμώνα

ΝΗΡΕΑΣ – ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ 30-25
Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 8-6, 10-7, 13-7, 16-12 (ημχ) 17-13, 19-15, 21-17, 24-19, 26-22, 30-26
ΑΟ ΝΗΡΕΥΣ (Γκούφας): Ζαλώνης 8, Αποστολίδης, Στεφανίτσης 1, Σταύρου, Καλογερόπουλος, Καραδήμας, Αποστολόπουλος 1, Μανουσέλης 6, Κελεπούρης, Παρτσαλάκης 1, Δραγάζης, Πανταζής 4, Πάνου 7, Κακαβογιάννης 3.
ΑΟ Ποσειδώνας Λουτρακίου (Χατζηκωνσταντίνου): Βλαχογεώργιος, Αικατερίνης 1, Γκίκας 1, Δημητρόπουλος 3, Καλης, Τυφτικίδης, Καραβας, Χαραλαμπάκης, Μουρελάτος, Γραμματικόπουλος 5, Χατζηκωνσταντίνου 3, Παλαιολόγος, Βασιλειάδης 7, Ρουμελιώτης 6.
Διαιτητές: Τσάμος – Καρυδάκης. Δίλεπτα: 4-5. Πέναλτι: 0/1 – 2/2.