Σημαντική νίκη της ΧΑΝΘ στις Συκιές - greekhandball.com

Σημαντική νίκη της ΧΑΝΘ στις Συκιές

Σημαντική νίκη της ΧΑΝΘ που επικράτησε του Φοίβου με 26-30 για την 17η αγωνιστική της Handball Premier. Η ομάδα της ΧΑΝΘ έφτασε τους 6 βαθμούς στην 11η θέση, ενώ ο Φοίβος παρέμεινε στους 4 βαθμούς στην 12η και τελευταία θέση του πίνακα.

Η ΧΑΝΘ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πήρε το προβάδισμα το οποίο κυμάνθηκε από 2 εως 4 τέρματα, όμως ο Φοίβος στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, με ενα επι μέρους 4-0, μετέτρεψε το εις βάρος του 11-13 στο 25', σε 15-13 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ΧΑΝΘ αφού ισοφάρισε το σκορ σε 17-17 στο 35', πήρε εκ νέου το προβάδισμα, το οποίο κράτησε μέχρι το τέλος, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 26-30.

ΦΟΙΒΟΣ-ΧΑΝΘ 26-30
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-5, 4-8, 7-10, 11-13, 15-13 (ημχ), 17-17, 19-20, 20-22, 21-24, 23-26, 26-30.
Φοίβος (Τσολάκος): Τσιντίδης 6, Μανωλούδης 2, Παπαγεωργίου, Ζέλιτς 4, Δεληζάνος, Πατραμάνης, Δέσπος 3, Πάτσιας, Μέτσης 2, Γιαγκούλας, Μπόσκος 6, Γρηγοριάδης, Μαρκατάτος, Αθανασιάδης, Μήγγας 2, Σιγγιρίδης.
ΧΑΝΘ (Τούτσης): Μπόλας, Τσιρογιάννης 3, Σαρηγιαννίδης 3, Τσαγκαράκης, Τζίνεβης 2, Βασιάδης 4, Ιωαννίδης, Στίγγας, Βαρδάκας 6, Παπαβασίλης 7, Μηλόπουλος, Κύρτσιος, Μουρατίδης, Μπαϊρλής 5, Αρβανιτίδης, Γιαννακόπουλος.
Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 3-3. Πέναλτι: 2/4 – 2/2.