Νίκη της ΑΕΚ στη Δράμα και τώρα Ολυμπιακός - greekhandball.com

Νίκη της ΑΕΚ στη Δράμα και τώρα Ολυμπιακός

Με τη νίκη έφυγε από τη Δράμα η ΑΕΚ στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 17η αγωνιστική της Handball Premier. Η “Ένωση” επικράτησε με 17-29 και στρέφει την προσοχή της στο ντέρμπι με τον ΟΣΦΠ/Όμιλο Ξυνή την Κυριακή.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με το σκορ να αλλάζει χέρια συνεχώς. Το αρχικό 1-0 μετατράπηκε σε 2-3, για να προηγηθεί εκ νέου η γηπεδούχος ομάδα με 6-5. Αυτό συνεχίστηκε έως το 17′ και το 8-8, όταν και οι “κιτρινόμαυροι” με σερί 3-0 ξέφυγαν στο σκορ με 8-11, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +3 υπέρ τους (10-13).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Δραμινοί πέτυχαν 2 τέρματα μειώνοντας άμεσα σε 12-13 (37′). Οι παίκτες του Νίκου Γραμματικού “πάτησαν” γκάζι και με 8 αναπάντητα τέρματα εκτόξευσαν τη διαφορά στο +9 (12-21), κλειδώνοντας τη νίκη. Οι “κιτρινόμαυροι” συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό φτάνοντας τελικώς στο 17-29, με τη διαφορά των 12 γκολ να είναι και η μεγαλύτερη του αγώνα.

BIANCO ΜΟΝΤΕ ΔΡΑΜΑ- ΑΕΚ 17-29

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-4, 7-6, 8-10, 9-12, 10-13 (ημχ.), 12-13, 12-16, 12-19, 13-22, 15-25, 17-29

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Γουργούμης, Παπάζογλου, Μπέτζιος, Καφαντάρης 1, Χαϊτίδης, Κουρουτζίδης, Κοβογλανίδης 2, Τουνγκελίδης 6, Τσιτσίγκος, Ντράσκιτς 5, Ιακωβίδης 1, Κουρτίδης, Θωμίδης 2, Φραγκούλης, Κοτσαμαρίκογλου, Κρανιώτης

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης 5, Ζαμπούνης, Ροζαβόλγκι, Συγγάρης 1, Μπάλαζ 2, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 3, Μπάγιος 2, Γιάκομπσεν 6, Παπαδιονυσίου 1, Δομπρής 4, Μυλωνάς 2, Νταρσουλάντ 2, Αργυρού, Παλεβίτσιους, Βραζάλιτσα 1.

Διαιτητές: Ουζούνης- Παρασκευούδης, Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 3/3-3/4