Ο μεγάλος τη νίκη, ο μικρός τις εντυπώσεις - greekhandball.com

Ο μεγάλος τη νίκη, ο μικρός τις εντυπώσεις

Με τη νίκη έφυγε από το Δαΐς ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε του γηπεδούχου ΑΣΕ Δούκα με 27-37 σε αγώνα για το εφηβικό πρωτάθλημα της ΕΣΧΑ. Ο αγώνας είχε μια ιδιαιτερότητα με τα αδέλφια Ζαφειράκη να αγωνίζονται αντίπαλοι, με τον έφηβο Γιώργο να αγωνίζεται στον Ολυμπιακό και να αναδεικνύεται νικητής και τον παίδα Δημήτρη στην ομάδα των εκπαιδευτηρίων να είναι ο πρωταγωνιστής της ομάδας, του πετυχαίνοντας 8 τέρματα.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο με το συγκρότημα του Γιώργου Σαΐτη να προβάλει σθεναρή αντίσταση απέναντι στο φαβορί Ολυμπιακό και το ημίχρονο να λήγει ισόπαλο 15-15. Στα πρώτα δέκα λεπτά της επανάληψης, οι «μπλε» συνέχισαν να είναι ανταγωνιστικοί, ωστόσο στη συνέχεια ο Ολυμπιακός του Γιώργου Καρασαββίδη κατάφερε να «πάρει κεφάλι» στο σκορ και πάρει τη νίκη με 10 γκολ διαφορά (27-37).

ΑΣΕ Δούκα – Ολυμπιακός: 27-37
Τα πεντάλεπτα: 1-3, 5-4, 7-6, 9-9, 12-12, 15-15, 18-17, 20-22, 21-26, 23-30, 24-34, 27-37.

ΑΣΕ Δούκα (Γιώργος Σαΐτης): Μάνος 5, Αθανασόπουλος, Κοτζαντωνόγλου, Καλαργυρός, Βασιλόπουλος, Κωνσταντόπουλος 4, Ρουμπης, Βούλγαρης 2, Κασιώνης, Ζαφειράκης 8, Ραυτόπουλος 1, Μπαζδέκης 6, Στεφανίτσης 1.

Ολυμπιακός (Γιώργος Καρασαβίδης): Κιαρτζίδης, Τριανταφυλλάκης, Παπαντώνης 4, Μαραμαθάς 4, Τερλέσκι, Τραπεζάρης, Λιάπης 2, Χατζηζαφορίου, Μάνθος 6, Σιδηρόπουλος 3, Ζαφειράκης 5, Καραμπουρνιώτης, Μπίνας 6, Παππάς, Τσανίνος 6, Λόλας 5.

Δίλεπτα: 2-5, Πέναλτι: 2/2, 2/3.