Νίκη παραμονής του Άρη Νίκαιας με συγκλονιστικό φινάλε - greekhandball.com

Νίκη παραμονής του Άρη Νίκαιας με συγκλονιστικό φινάλε

Ένα ακόμα δίποντο στην εκπνοή, όπως είχει κάνει και με τον Διομήδη, πήρε ο Άρης Νίκαιας που επικράτησε με 27-26 της ΧΑΝΘ, σε αγώνα για τη 13η αγωνιστική της Handball Premier. Ο Άρης που σε περίπτωση ισοβαθμίας με τη ΧΑΝΘ θα έχει τις δυο νίκες υπέρ του, ανέβηκε στους 6 βαθμούς  και εξακολουθεί να βρίσκεται στη 10η θέση, ενω η ΧΑΝΘ παραμένει στην 11η θέση της βαθμολογίας με 4 βαθμούς όσους και ο Φοίβος.

Μετά από το πρώτο εικοσάλεπτο όπου οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, οι παίχτες του Τάκη Μελετάκου πήραν ενα μικρό προβάδισμα το οποίο κράτησαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με το σκορ να διαμορφώνεται σε 12-10 για τους γηπεδούχους.

Η επανάληψη ήταν συναρπαστική με τη ΧΑΝΘ να επανέρχεται σύντομα στο παιχνίδι και να περνάει μπροστά στο σκορ με 22-24 στο 54' με τέρμα του Μπαϊρλή. Παρά το μούδιασμα τους, οι  γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Λαδάκη που έκανε το 24-24 στο 55:53 και προηγήθηκαν με 26-25, όμως ο Μπαϊρλής ισοφάρισε σε 26-26 για τη ΧΑΝΘ που έπαιζε με κενή εστία, πέντε δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν ταχύτατα τη σέντρα με τη μπάλα να πηγαίνει στον Δημήτρη Μελετάκο που σε άδεια εστία, με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν προλάβει να κάνουν αλλαγή τερματοφύλακα, έκανε το 27-26 μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ – Χ.Α.Ν.Θ. 27-26
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-4, 5-5, 7-6, 10-8, 12-10 (ημχ) 13-13, 16-16, 18-17, 21-22, 23-24, 27-26

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μελετάκος): Λαδάκης 8, Αθανασίου 1, Μελετακος Γ. 3, Γρηγοράκης, Μουλιάτος 1, Μελετάκος Δ. 7, Μαλανδρένιας, Ασβεστάς 2, Παπαδόπουλος, Χαρμπής 2, Μιμίκος 3, Χουρσουντιάν, Χαραλάμπους, Βίδρας, Αμανατίδης, Βλαχοθανάσης.

ΧΑΝΘ (Τούτσης): Μπόλας, Τσιρογιάννης 3, Σαρηγιάννης 1, Τσαγκαράκης 1, Τζινεβής, Βασιάδης 5, Κεσίδης, Στίγγας 7, Βαρδακας 1, Αγαθόνικος, Παπαβασίλης 1, Μηλόπουλος, Μουρατίδης 1, Ρίζος, Μπαϊρλής 6, Αρβανιτίδης.

Διαιτητές: Τσάκωνας – Μερινιάν, Δίλεπτα: 6-5, Πέναλτι: 1/2-4/7