Νίκη στο τέλος με Κιλκίς και ξανά κορυφή για Φαίακα - greekhandball.com

Νίκη στο τέλος με Κιλκίς και ξανά κορυφή για Φαίακα

Επανήλθε στην κορυφή του 2ου ομίλου της Α2 ανδρών ο Φαίακας που πήρε τη νίκη με σκορ 21-23 στο Κιλκίς επί του τοπικού ΓΑΣ, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Νίκου Ριγανά βρίσκεται πρώτη στο βαθμολογικό πίνακα με 14 βαθμούς, με τον Ζαφειράκη να ακολουθεί με 13, ενώ το Κιλκίς παρέμεινε στους 11.

Το παιχνίδι είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν γκολ-γκολ στο πρώτο ημίχρονο και τον Φαίακα να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μπροστά στο σκορ, με προβάδισμα μόλις ενός τέρματος και το σκορ στο 10-11.

Στην επανάληψη η γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ μετά το 35' και διατηρούσαν το προβάδισμα μέχρι το 55' (20-18). Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι παίχτες του Φαίακα έκαναν την αντεπίθεση τους και με ενα επι μέρους σκορ 1-5, έκαναν την ανατροπή φτάνοντας σε μια σημαντική νίκη με σκορ 21-23.

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ- ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 21-23
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 1-4, 4-5, 6-5, 8-8, 11-12 (ημχ.), 12-13, 15-13, 16-15, 17-18, 20-18, 21-23
ΓΑΣΚ (Λαζαρίδης): Κοβλακάς, Τριανταφύλλου, Ψάρρας, Γρηγοριάδης 3, Μέγκας, Ιλερής 3, Β. Τοκατζόγλου, Α. Φαχουρίδης, Πιστόλας, Α. Τοκατζόγλου, Δούγιας 7, Γιαβασίδης 4, Φυτανίδης, Κουσίδης 3, Σ. Φαχουρίδης 1, Σάκαλης.
ΦΑΙΑΚΑΣ: Δελλής 2, Σκανδάλης 1, Τζούκας 1, Κουτσικόπουλος 1, Κουλούρης, Κατσαχιώρης, Κατσαρός, Κορακιανίτης 9, Ριγανάς 3, Νάστος, Πίτος, Δούκας, Βίντοβιτς, Οικονόμου 6, Μαντζουρογιάννης, Βάγιας.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Λινάρδος, Δίλεπτα: 6-3, Πέναλτι: 0/1-2/3
Κόκκινη: 58΄Γιαβασίδης (τρία δίλεπτα)