Πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο ο Διομήδης - greekhandball.com

Πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο ο Διομήδης

Κάνοντας ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο ο Διομήδης επικράτησε με 26-15 του Φίλιππου στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Ο Φίλιππος φάνηκε στο πρώτο ημίχρονο να αιφνιδιάζει τους γηπεδούχους, που την προηγούμενη αγωνιστική είχαν χάσει ενα πολύτιμο βαθμό στις Συκιές. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μισού, με τον Τότο στο τέλος να καταφέρνει να δώσει το προβάδισμα στους γηπεδούχους που πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μπροστα στο σκορ με 8-7.

Κι ενώ όλοι περίμεναν ενα συναρπαστικό δεύτερο ημίχρονο, ο Φίλιππος μετά τα πρώτα λεπτά φάνηκε κουρασμένος, με αποτέλεσμα ο Διομήδης με ενα σερί 5-0 να κάνει το 10-10 σε 15-10 και να πάρει μία διαφορά ασφαλείας. Το τάιμ άουτ που πήρε ο αντικαταστάτης του Ευθύμη Πιπελίδη που έμεινε στη Βέροια λόγω προβλήματος στη μέση, δεν στάθηκε αρκετό να ανακόψει τους γηπεδούχους που κρατούσαν την εστία τους ανέπαφη, τη στιγμή που η επίθεση τους ήταν εξαιρετική, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει τα 10 γκολ με τον Μπότσαρη που ξεπέρασε τον τραυματισμό του, να κάνει το 21-11 στο 51' και να κλειδώνει τη νίκη για την ομάδα του που ήρθε με σκορ 26-15

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 26-15

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 2-2, 5-4, 6-5, 6-7, 8-7 (ημχ) 12-10, 15-10, 17-11, 20-11, 22-12, 26-15

Διομήδης Άργους (Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης 4, Τσιγαρίδας 1, Γιαννόπουλος 2, Παπαντωνόπουλος, Χαραλαμπίδης 2, Ρουσσόπουλος, Αργυρού 1, Τότος 4, Χαντέλης 4, Χερουβείμ 1, Λαμπρόπουλος, Ζλατάνος, Μπότσαρης 3, Μπινιάρης 1, Τσάτσας 4, Αναγνωστόπουλος.

Φίλιππος Βέροιας: Πόποβιτς, Τζίμπουλας, Παντελίδης, Καλλιαρίδης, Τσαμουρίδης, Τριανταφυλλίδης 1, Κωστακίδης 7, Αποστολίδης 4, Κουκουτσίδης 3, Δάσκαλος, Κορωνάς, Φιλόσογλου, Παπαδόπουλος

Διαιτητές: Τόλιος – Ανταλης. Δίλεπτα: 3-3. Πέναλτι: 2/4 – 1/3