Σε φόρμα η ΑΕΚ νίκησε τον Δούκα - greekhandball.com

Σε φόρμα η ΑΕΚ νίκησε τον Δούκα

Μια ακόμα νίκη για την ΑΕΚ η οποία πριν από λίγο επικράτησε του Δούκα με 30-24 σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική της Handball Premier. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού που φαίνεται ότι είναι σε περίοδο φόρμας, παρουσίασε ενα εξαιρετικό πρόσωπο και στρέφει το βλέμμα της στον δευτερο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας με τον Διομήδη την Τετάρτη στη Νέα Κίο, στη ρεβάνς του 26-16 στο ΟΑΚΑ .

Η Ένωση πήρε από την αρχή το προβάδισμα κάνοντας ένα σερί 3-0 στο 5' με τον Ραντούλοβιτς να σταματάει τις προσπάθειες των παιχτών του Δούκα. Με τους Παπαδιονυσίου-Γιάκομπσεν να σηκώνουν το επιθετικό βάρος και τον Ραντούλοβιτς να είναι πολύ καλός κάτω από τα γκολπόστ, η διαφορά μεγάλωσε φτάνοντας τα 7 τέρματα με τον Ζαμπούνη να κάνει το 10-3 στο 15', αναγκάζοντας τον Κώστα Μπούνα να πάρει τάιμ άουτ. Στα υπόλοιπα 15 λεπτά που απέμεναν για την ανάπαυλα δεν άλλαξε κάτι, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 18-9 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν το ρυθμό του αγώνα για να φτάσουν στη νίκη με σκορ 30-24

ΑΕΚ- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 30-24

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 7-3, 9-3, 11-4, 15-6, 18-9 (ημχ.), 21-10, 23-12, 25-15, 25-18, 28-20, 30-24

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 2, Συγγάρης, Μπάλαζ 4, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος 3, Γιάκομπσεν 3, Παπαδιονυσίου 7, Δομπρής 2, Μυλωνάς, Νταρσουλάντ, Αργυρού 3, Παλεβίτσιους 3, Βραζάλιτσα 3, Μπαλάσκας.

ΔΟΥΚΑΣ (Μπούνας): Μωραϊτης 4, Τόμπρος 3, Παπαπούλιος 3, Αϊβαλιώτης, Πολύδωρος, Μπραουδάκης, Μπαζδέκης, Ταουσάνης 4, Ντούνης 2, Σαμαράς, Λιόλιος 3, Ζιβούλοβιτς, Τζανιδάκης 2, Κλεώπας, Κολλύρης, Κεδέρης 3.

Διαιτητές: Κινατζίδης-  Φωτακίδης, Δίλεπτα: 7-2, Πέναλτι: 4/4-2/4