Αγκαλιά με την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου ο Ολυμπιακός - greekhandball.com

Αγκαλιά με την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου ο Ολυμπιακός

Με μεγάλη εμφάνιση από Τζηρά, Ρέινα και Κανδύλα ο Ολυμπιακός επικράτησε με 32-24 του αμιγώς ελληνικού ΠΑΟΚ, στον πρώτο ημιτελικό του κυπέλλου ανδρών και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του κυπέλλου. Η ρεβάνς θα γίνει την επόμενη Τετάρτη στη Νεάπολη στις 17.00.

Οι νταμπλούχοι μπήκαν από την αρχή με αποφασιστικότητα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν γρήγορα με 4-1. Ο ΠΑΟΚ που όπως προαναφέραμε αγωνίστηκε χωρίς ξένους, με συνεχόμενα τέρματα από τον Κυπραίο μείωσε σε 5-3 και οι διαφορά αυτή κρατήθηκε μέχρι το πρώτο τέταρτο, αφού μετά το 15' οι παίχτες του Γιώργου Ζαραβίνα άρχισαν να φτάνουν με σχετική ευκολία στο γκολ, σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ που αντιμετώπισε δυστοκία στο σκοράρισμα, με αποτέλεσμα το η ψαλίδα να μεγαλώσει, φτάνοντας τα 7 τέρματα στο 25', με τον Ρεινα να κάνει το 14-7. Στο χρόνο που απέμεινε για το ημίχρονο δεν άλλαξε τίποτα, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 16-10.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το πόδι στο γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο όταν με Ρέινα και Κανδύλα προηγήθηκε με 18-10 στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να μειώσει αλλά η ομάδα του Πειραιά έβρισκε τις επιθετικές λύσεις, με τη διαφορά να φτάνει το διψήφιο νούμερο, όταν με γκολ του Τσίλη ο Ολυμπιακός έφτασε στο 30-20 πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Πριν το τέλος του αγώνα ο ΠΑΟΚ μάζεψε τη διαφορά με τον Ρέινα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι να διαμορφώνει το τελικό 32-24, που δίνει σαφές προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ-ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV 32-24
Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 7-5, 10-6, 14-7, 16-10 (ημχ.), 19-12, 21-13, 24-15, 26-18, 29-20, 32-24

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Μάνθος, Κρητικός 1, Τζηράς 10, Καραμπουρνιώτης 1, Ρέινα 8, Τερλέτσκι, Κανδύλας 6, Σανίκης 1, Μπούμπαλο, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 1, Χάλαρης, Τσίλης 4.

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Κοτανίδης, Αραμπατζής 1, Παλάσκας 4, Καραγκιοζόπουλος 2, Τσεσμετζίδης 3, Κοκκώνης 3, Αποστόλου, Πετρίδης 1, Νικολαϊδης 3, Κωστακίδης 2, Λοίζος, Μαστορογιάννης, Ελοζεούα, Κυπραίος 4, Δέλιας, Γιόσμου 1.
Διαιτητές: Πατιός-Τσιάνας, Δίλεπτα: 6-2, Πέναλτι: 3/3-2/5
Κόκκινη: 45:18 Καραμπουρνιώτης (τρία δίλεπτα)