Ο Διομήδης αντίπαλος της ΑΕΚ στα ημιτελικά - greekhandball.com

Ο Διομήδης αντίπαλος της ΑΕΚ στα ημιτελικά

Ο Διομήδης Άργους θα είναι ο αντίπαλος της ΑΕΚ στα ημιτελικά του κυπέλλου ανδρών. Οι Λύκοι επικράτησαν με 23-24 του Ιωνικού και πήραν την πρόκριση στους τέσσερις της διοργάνωσης.

Οι παίχτες του Χρήστου Δημήτρουλα πήραν το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα το οποίο έφτασε το +3 στο διάστημα 15'-25', όμως οι γηπεδούχοι με ενα ξέσπασμα στο τελευταίο πεντάλεπτο μετέτρεψαν το 9-12 σε 13-14 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Ιωνικός προσπάθησε να κάνει για τρίτη φορά την υπέρβαση στη διοργάνωση, όμως ο Διομήδης εκμεταλλευόμενος την εμπειρία του, έστω και δύσκολα πήρε τη νίκη πρόκριση με 23-24 και θα βρεί στα ημιτελικά την ΑΕΚ σε διπλούς αγώνες 23 και 30 Ιανουαρίου του 2019.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ – ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 23-24
Τα πεντάλεπτα: 3-4, 4-6, 5-8, 8-11, 9-12, 13-14 (ημχ) 14-16, 16-16, 17-19, 19-20, 21-22, 23-24

Ιωνικός ΝΦ (Μαντζόπουλος): Τσακνής,Αργυράκης, Γκέρτσος 3, Μπούτος 3, Θεοδωρόπουλος, Ζαχάρης 1, Ζακυνθινός, Κρητικός, Αντωνόπουλος 3, Μπιτόπουλος, Γκουλές 4, Αντωνιάδης, Λεωνίδας, Χελιώτης 5, Μαυροφρύδης, Μπουλούμπασης 4.

Διομήδης Άργους (Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης 4, Τσιγαρίδας 2, Αρσενασβίλι 4, Παπαντωνόπουλος 2, Χειβιδόπουλος 1, Ρουσσόπουλος,  Τότος 2, Χαντέλης 1, Χερουβείμ 6, Σμυρνιώτης, Λαμπρόπουλος, Ζλατάνος,  Τσάτσας,  Δάσκαλος 4.

Διαιτητές: Τσάκωνας – Φωκίτης Δίλεπτα: 3-4 Πέναλτι: 4/4-1/3