Προοδευτική 2015 - Ακαδημία Πάτρας 0-10
Πολυνίκης Ναυπλίου - Έσπερος Καλλιθέας 24-18
Πήγασος Κυψέλης - Αθηναϊκός 18-30
Ρεπό: ΑΕΚ Βύρωνα

Τρίτη νίκη για τον Πολυνίκη που κέρδισε στο Ναύπλιο την έμπειρη ομάδα του Έσπερου Καλλιθέαςμε 24-18.

ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ - ΕΣΠΕΡΟΣ 24-18
Πεναλεπτα 0-3, 1-4, 3-5, 4-6, 6-9, 9-10 ημ. 11-11, 16-13, 18-14, 20-15, 22-15, ΓΑΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ: Κορολής, Συντρίκος 1, Παππάς 2, Παπαδόπουλος, Αϊβαλιώτης 2, Ρόντος 1, Κόκκινος 1, Αρσενόπουλος 5, Συρεγγέλας, Κουτρουμπής 7, Μιχαλάκης, Αντωνόπουλος 2, Μίχος, Τοπάλι 1, Αλεξούλης, Τσεχαγιάς 2
ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ: Τσέλιος, Γυθούας 1, Δαλέκος 6, Νικολαϊδης, Φωτόπουλος, Ανδρώνης 6, Δουμπαρατζής, Ψαρρός 1, Πολλάκης 3, Τυμπάμπογλου 1

6. ΑΕΚ Βύρωνα 1
7. Προοδευτική 2015 (Αποχώρησε από το πρωτάθλημα)

Β υποόμιλος
Πολιτεία - Ιωνικός Νεας Μαγνησίας 2010 26-25
Ολυμπιακός Κερατσινίου - Κένταυρος Αγριάς Βόλου 22-26
Πανιώνιος- Ηλυσιακός 21-22
Ρεπό: Ιωνικός Νεας Μαγνησίας 1992

Σημαντική νίκη για τον Ηλυσιακό που επικράτησε του Πανιωνίου με 21-22. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την ομάδα των Ιλισίων να παίρνει μία διαφορά δύο γκολ στο 25', όμως ο Πανιώνιος καιτάφερε να την καλύψει, με το ημίχρονο να κλείνει ισόπαλο με 11-11. Στο δεύτερο ημίχρονο το σκορ συνέχισε να είναι ισόπαλο, μέχρι το 45' που ο Ηλυσιακός πήρε μία διαφορά τριών γκολ, για να φτάσει στο τέλος στη νίκη με σκορ 21-22.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 21-22
Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-4, 5-5, 6-7, 7-9, 11-11 (ημ.), 13-13, 15-15, 15-18, 16-20, 18-22, 21-22.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Αντώνης Κατσαράς): Ρεπούλιας, Κυριακίδης 1, Τσικριτζής 1, Τσαλαπάτης 1, Ζαφειράκος, Κοντάκος 8, Κόντος, Μιχελάκος 1, Μωραϊτης, Μπαξεβανίδης 4, Goro, Γιατράκος 2, Ζάγκας 1, Πολίτης 2.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Ναπολέων Κρεμόνας): Σικιαρίδης, Αστέρης 1, Διαμαντάκος, Πορτογλής, Σοκόλης, Λάλας 4, Θεοδοσόπουλος, Μίχος 3, Κορράς 4, Δάβαρης, Τσάκωνας, Αρζόγλου 1, Τριανταφύλλου 8, Λάγιος, Ζέκιος 1, Δήμου.

Μεγάλη νίκη με 22-26, σημείωσε η ανδρική ομάδα Χάντμπολ του Κενταύρου στο Κερατσίνι, απέναντι στον Ολυμπιακό Κερατσινίου για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β εθνικής. Ήταν μάλιστα η πρώτη νίκη του Κενταύρου Αγριάς μέσα στο Κερατσίνι, στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων στα εθνικά πρωταθλήματα του Χάντμπολ.

Το παιχνίδι είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι από τα πρώτα του λεπτά, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυνατά στο παιχνίδι και την εξέλιξη του σκορ να είναι αμφίρροπη σε όλο το πρώτο ημίχρονο που έληξε ισόπαλο 10-10.

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έδωσε έναν αέρα τριών τερμάτων στους γηπεδούχους, που πήραν προβάδισμα 15-12 στο 37ο λεπτό. Σε εκείνο όμως το χρονικό σημείο και παρόλο που ο Κένταυρος αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο,πέτυχε ένα σερί 0-3  και αφού ισοφάρισε αρχικά σε 15-15 και πέρασε μπροστά με 17-20 στο 50'. Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Κερατσινίου προσπάθησαν να γυρίσουν το παιχνίδι με πιεστική άμυνα (μαν – του – μαν) σε όλο το γήπεδο, όμως οι νεαροί αθλητές του Κενταύρου Αγριάς διεύρυναν και άλλο το προβάδισμα (18 – 24) στο 57ο λεπτό κλειδώνοντας τη νίκη που ήρθε με σκορ 22-26.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ _ ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΓΡΙΑΣ 22-26
Πεντάλεπτα: 1-1, 2-3, 3-4, 6-7, 8-8, 10-10 (ημχ.) 13-12, 16-16, 17-18, 17-20, 18 -22, 22-26
Ολυμπιακός Κερατσινίου (Δρέττας): Ανδριώτης, Κουκούλας (2), Βαζαίος, Κωστόπουλος, Οικονόμου (5), Λοπαρνακης (3), Ζαφειράκης, Νάκος Α. (1), Νίνος, Τσακίρης, Ματθιάδης (8), Μπανιάς, Νάκος Γ., Κεμπισλόγλου, Μανωλίτσης (2), Ndreou (1).
Κένταυρος Αγριάς (Σκετόπουλος):  Κρατήρας, Μακρής (4), Καποτάς (5), Δρενοβιάδης (3), Κισκήρας, Αρβανιτίδης (6), Χιώτης (6), Μηλιόρδος Δ.,  Μηλιόρδος Αθ., Γκαμώτσος, Κρανιώτης (2), Χούστης, Σαμαράς
Δίλεπτες: 5 – 6,   Πέναλτι: 2/4 – 3/2

1. Ηλυσιακός 8
2. Κένταυρος Αγριάς 6
3. Ολυμπιακός Κερατσινίου 5
4. Πανιώνιος 5
5. Πολιτεία 4
6. Ιωνικός Ν. Μαγνησίας Λαμίας 2010 2 (5αγ.)

ΑΟΑ Καστοριάς- Αγ. Κωνσταντίνος Λάρισας 23-14

Άλλο ένα ντέρμπι έβγαλε εις πέρας ο Α.Ο. Ιωαννίνων πανηγυρίζοντας μία δύσκολη νίκη μέσα στην Κοζάνη με 29-33 και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας του 4ου ομίλου, έχοντας το απόλυτο. Το πρώτο μισό ήταν αμφίρροπο, με την Κοζάνη να είναι καλύτερη στις λεπτομέρειες για να προηγηθεί στην ανάπαυλα με 16-15. Στην επανάληψη ο ΑΟ Ιωαννίνων ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του για να φτάσει στη νίκη με σκορ 29-33.

ΑΟ ΚΟΖΑΝΗΣ - ΑΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 29-33
Πεντάλεπτα 2-3, 7-5, 9-8, 12-10, 14-13, 16-15 (ημίχρονο) 19-19, 21-21, 24-23, 24-27, 27-29, 29-33 (τελικό)
Α.Ο. Ιωαννίνων: (Καραμπίνας Ιωάννης) Μόσχος Ν., Ζαμπαλάς Σ. (11), Γιωσπύρος Χ., Βέργος Κ. (4), Γότσης Γ. (2), Τζελέπης Δ. (5), Κυλινδρής Β., Βέργος Ι. (1), Χριστακόπουλος Κ. (1), Γκρουΐδης Β., Ζιώγος Α., Σήτας Ν., Γκρουΐδης Λ., Τσολίγκας Θ., Σήτας Κ. (9), Μπογάς Α..

Το βίντεο του αγώνα:

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την ΑΡΤΑ HANDBALL επί του Αμυνταίου στο πρωτάθλημα της Β'Εθνικής με πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, όπου μετέτρεψε το 13-10 σε 21-11 και καθάρισε το ματς δίνοντας την ευκαιρία στον προπονητή , Νίκο Γιαμούρη, να δώσει χρόνο συμμετοχής στους μικρότερους αθλητές.

ΑΡΤΑ 2015 - ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ 24-17
Πεντάλεπτα: 0-2, 2-4, 6-5, 7-7, 8-9, 13-10 (ημχ.), 14-10, 16-11, 18-11, 22-12, 24-15, 24-17

Άρτα Handball (Γιαμούρης): Βασιλάκης, Μπούκας Θ., Μπισκανάκης, Μπούκας Ν, Παπανδρέου, Μαυρέλης, Μακρής Στ. 9, Δελικούρας, Γιαννιώτης 3, Κωνσταντίνου 4, Μηλιώνης 4, Βαρέλης 2, Μακρής Κ., Γείτονας 2, Γιαμούρης, Μακρής Δ.
Ελπίδες Αμυνταίου (Δημητρίου): Παπαχρήστου 1, Παπαδόπουλος 1, Λαζαρίδης 3, Στεφανίδης, Παπαϊωάννου 1, Τότης 1, Τόιτος 1, Γιαννιτσόπουλος 4, Πετρίδης 1, Σίσκος 2, Παπαστυλανός 1, Τζοβάρας 1, Θεοχαρίδης

Διαιτητές: Τσάκωνας- Φωκίτης, Δίλεπτα: 8-6  Πέναλτι  3/5 - 3/7

Παράσταση, για έναν ρόλο ήταν το ματς Καστοριά- Άγιος Κωνσταντίνος Λάρισας. Η ομάδα της Καστοριάς επικράτησε με σκορ 23-14και έφτασε τους 8 βαθμούς, δυο πίσω από τον πρωτοπόρο ΑΟ Ιωαννίνων. Για την Καστοριά αγωνίστηκαν οι:

Α.Ο.Α. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ: (Ηλίας Αναστασίου), Κωνσταντινίδης 1, Γκουπιδένης, Γκόγκου, Μπαλιάκας 2, Γκανάρας 1, Δόκαλος, Τζιφονώτας 6, Αναστασίου 2, Τούλιος, Τερζόγλου, Παυλίδης 1, Μελλίδης, Σουκαλόπουος 10, Πούλιος Δ. 1, Τάσιος 1.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΚΥΚΛΩΠΕΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 24-24
Πεντάλεπτα: 1-2, 4-3, 7-6, 10-9, 10-9, 13-13 (ημίχρονο), 15-14, 16-16, 19-18, 20-19, 23-23, 24-24 (τελικό).
Πανσερραϊκός: Λογοθετίδης, Βαργεμίδης, Μόσχογλου 7, Μαργαρίτης, Καζακίδης, Καμαράκης 2, Μανδέλης, Ξανθόπουλος 1, Αλαμάνος 2, Γλούφτσιος, Κωστόπουλος, Τσιφούτης, Τσίτος Ξ. 5, Φουντουκίδης 5, Τσίτος Μ. 3, Νταμάρης 1.
Κύκλωπες (Παπαχρήστου): Καραβασίλης Β., Φουντούκας 2, Χαριτούδης 5, Δαουκόπουλος 3, Πέτσας 1, Λαιλισίδης 12, Ιβόσεβιτς 1, Καραβασίλης Δ.