Δήλωσε «παρών» ο Ιωνικός - greekhandball.com

Δήλωσε «παρών» ο Ιωνικός

Ο Ιωνικός ήταν αυτός που πανηγύρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου με αντίπαλο τη ΧΑΝΘ. Σε ενα ματς που κρίθηκε στην παράταση η ομάδα του Μάκη Παπακώστα που δείχνει ότι είναι ομάδα για τη HandballPremier, παρότι είχε 0/6 στα πέναλτι, επικράτησαν τελικά με 24-23 και πέρασαν στην επόμενη φάση του κυπέλλου, όπου θα αναβιώσει μια μάχη από το παρελθόν, με αντίπαλο τον Φίλιππο Βέροιας.

Από την αρχή του αγώνα, τα λάθη εκατέρωθεν συνέβαλλαν στο πολύ χαμηλό σκορ. Μετά από το πρώτο πεντάλεπτο στο οποίο οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 2-2, η ΧΑΝΘ με λύσεις στην επίθεση, βρέθηκε να προηγείται στο 20' με σκορ 3-8 με το τέρμα που πέτυχε ο Κεσίδης και τους γηπεδούχους να έχουν χάσει ήδη τέσσερα πέναλτι. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ιωνικός άνέβασε την απόδοση του και με ενα επι μέρους 5-1, πλησίασε στο γκολ, με το σκορ ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 8-9 για τη ΧΑΝΘ.

Στην επανάληψη, οι δυο ομάδες ξεκίνησαν όπως και στο πρώτο ημίχρονο. Έχοντας και πάλι χαμηλή παραγωγικότητα στην επίθεση, το σκορ στο 40' ήταν ισόπαλο 13-13. Οι δυο ομάδες συνέχιζαν να πηγαίνουν γκολ-γκολ, μέχρι το 53:10 όταν οι γηπεδούχοι για πρώτη φορά πήραν προβάδισμα 2 τερμάτων με τέρμα του Αργυράκη που έκανε το 20-18. Στα λεπτά που ακολούθησαν η ΧΑΝΘ ακολουθούσε στο γκολ, για να φτάσουμε στο 59:54, με το σκορ στο 21-20 και τον Ιωνικό να χάνει τη μπάλα με παθητικό. Στην προσπάθεια της ΧΑΝΘ να εκετελέσει γρήγορα τη ρίψη, ο Λεωνίδας παρεμπόδισε τη ρίψη, με τους διαιτητές να του δείχνουν -ορθά- την κόκκινη κάρτα, γεγονός που επέφερε και το πέναλτι σύμφωνα με τους κανονισμούς. Το πέναλτι για τη ΧΑΝΘ ανέλαβε να εκτελέσει ο Παπαβασίλης που έκανε το 21-21, με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Ίδια εικόνα και στην παράταση, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Το πρώτο ημίχρονο της παράτασης, βρήκε τον Ιωνικό να προηγείται με 23-22. Στο δεύτερο μισό της παράτασης με το σκορ να βρίσκεται στο 24-23 που πέτυχε ο Γκέρτσος στο 68:10, η ΧΑΝΘ είχε την τελευταία επίθεση, που κατέληξε σε ελεύθερη ρίψη στην εκπνοή, η οποία αποκρούστηκε από το τείχος των παιχτών του Ιωνικού που ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς για την μεγάλη πρόκριση.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ- ΧΑΝΘ 24-23
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 2-4, 3-5, 3-8, 5-8, 8-9 (ημχ.), 10-11, 13-12, 15-14, 18-18, 21-19, 21-21 (κ.α.), 23-22, 24-23

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μαντζόπουλος): Τσακνής, Αργυράκης 1, Γκέρτσος 1, Μπούτος, Ζαχάρης 1, Κρητικός, Αντωνόπουλος 7, Μπιτόπουλος, Γκουλές 5,  Αντωνιάδης, Σιάτρας, Λεωνίδας 1, Χελιώτης 3, Μαυροφρύδης 1, Καπετάνιος, Μπουλούμπασης 4.

ΧΑΝΘ (Τούτσης): Μπόλας 3, Τσιρογιάννης, Δινάλης, Σαρηγιαννίδης 1, Τσαγκαράκης, Τζίνεβης 4, Ιωαννίδης, Κεσίδης 1, Βαρδάκας 3, Αγαθόνικος 3, Παπαβασίλης 7, Κύρτσιος, Μουρατίδης, Ρίζος 1, Αρβανιτίδης, Γιαννακόπουλος.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Φωκίτης, Κόκκινες: 35:50 Κεσίδης, 59:51 Λεωνίδας, Δίλεπτα: 7-4, Πέναλτι: 0/6-2/3