Πέρασε δύσκολα από τον Άρη ο Φαίακας - greekhandball.com

Πέρασε δύσκολα από τον Άρη ο Φαίακας

Ο Φαίακαςεπικράτησε δύσκολα με 16-17 του Άρη σε  αγώνα για την 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου Α2 ανδρών πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια.  Οι Κερκυραίοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι προηγούμενοι στο πρώτο πεντάλεπτο 0-4 στο σκορ, ωστόσο στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους και ισοφάρισαν στο 15λεπτο, αλλά ο Φαίακας ξέφυγε πάλι κλείνοντας το ημίχρονο με 8-12 υπέρ του.

Στην αρχή του Β΄μέρους η ομάδα του Νίκου Ριγανά ξέφυγε με πέντε γκολ διαφορά, ωστόσο στη συνέχεια έδειξε να εφησυχάζει, δίνοντας την δυνατότητα στον Άρη να ισοφαρίσει και μάλιστα να προηγηθεί με 15-14 στο 50'. Τελικά στο δεκάλεπτο που απέμενε για τη λήξη, ο Φαίακας κατάφερε να πάρει τη δύσκολη νίκη με 16-17, με τον Άρη να μην καταφέρνει να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας, αφού η τελευταία επίθεση του αγώνα, δεν κατέληξε σε γκολ.

ΑΡΗΣ - ΦΑΙΑΚΑΣ 16-17
Τα πεντάλεπτα: 0-4, 2-5, 5-5, 6-7, 8-9, 8-12 (ημχ), 8-12, 9-14, 11-14, 15-14, 15-16, 16-17.
ΑΡΗΣ (Καρυπίδης): Ευστρατίου, Κοέν, Πίνο 2, Μεϊμαρίδης 1, Μαυρίδης, Βιτάνογλου 4, Τσακωνιάτης 2, Γιαβρόγλου 1, Τσιρτσουρίδης, Παπατέρπου, Λαφτσόγλου, Καλοκίδης, Χατζηαγαπίου 5, Κιούκας, Φραγκότσης, Όρκας 1.
ΦΑΙΑΚΑΣ: Κορακιανίτης 4, Ματζουρογιάννης, Σουλάνης, Νάστος, Κουλούρης, Βάγιας 1, Τσιλιμπάρης, Δελλής 2, Ριγανάς, Πάλλας, Τζούκας 3, Σκανδάλης 1, Πίτος 5, Ασμάνογλου, Τόμσον 1.
Διαιτητές: Μαυρίδης – Μπουγιάκας. Δίλεπτα: 5-4. Πέναλτι: 0/3 – 0/1