Πέρασε από την Έδεσσα η ΧΑΝΘ - greekhandball.com

Πέρασε από την Έδεσσα η ΧΑΝΘ

Η ΧΑΝΘ ήταν νικηήτρια στην αναμέτρηση της 5ης αγωνιστικής της Handball Premier με αντίπαλο τον Αερωπό στην Έδεσσα, σε ενα παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε με του Αερωπού με 20-21, παίρνοντας την πρώτη της νίκη και τους πρώτους της βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στον αμυντικό τους τομέα, με το σκορ να βρίσκεται μόλις στο 3-2 για τους γηπεδούχους στο 10'. Ο Αερωπός ανέβασε τον ρυθμό του και σταδιακά έχτισε μια διαφορά 3-4 τερμάτων την οποία κράτησε μέχρι το ημίχρονο, που βρήκε τους παίχτες του Γιάννη Πηλαλίδη να προηγούνται στο ημίχρονο με 12-9.

Στην επανάληψη η ΧΑΝΘ μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και κάλυψε τη διαφορά που την χώριζε από τους γηπεδούχους, ισοφαρίζοντας αρχικά σε 13-13 στο 38' με τέρμα του Παπαβασίλη, ενω προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 43' με τέρμα του Κεσίδη που έκανε το 14-15. Η συνέχεια ήταν ακόμα πιο καλή για την ομάδα της ΧΑΝΘ προηγήθηκε με 17-20 στο 54', όμως ο Αερωπός με ενα σερί 0-3 ισοφάρισε το παιχνίδι σε 20-20 στο 57' και το παιχνίδι πήρε ξανά φωτιά. Ο Παπαβασίλης με πέναλτι διαμόρφωσε το 20-21 στο 59'. Στην τελευταία επίθεση ο Μισαηλίδης αστόχησε για τον Αερωπό, με τη ΧΑΝΘ να παίρνει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα με σκορ 20-21.

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 4-2, 5-2, 8-4, 10-6, 12-9 (ημχ.), 13-11, 13-14, 14-17, 16-19, 18-20, 20-21
ΑΕΡΩΠΟΣ (Πηλαλίδης): Αθανασίου, Π. Τζουβάρας, Μαυρόπουλος, Μαυροδουλάκης 1, Λιανδης, Φ. Τζουβάρας 1, Κράλλης 5, Λιόφης, Θεοδωρόπουλος 2, Δημάκης, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μισαηλίδης 6, Κεσίδης 4, Κυριακού 1, Χρ. Αρβανιτίδης

ΧΑΝΘ (Τούτσης): Δινάλης, Σαρηγιαννίδης 1, Τσαγκαράκης, Ρεμπελάκος 3, Τζίνεβης , Βασιάδης 5, Ιωαννίδης, Στίγγας 2, Τσαμίτρος, Βαρδάκας 1, Αγαθόνικος, Παπαβασίλης 8, Κύρτσιος, Μουρατίδης, Ρίζος 1, Ν. Αρβανιτίδης

Διαιτητές: Κατσίκης – Μιχαηλίδης Δίλεπτα: 4-1 Πέναλτι: 1/3 – 5/6 Κόκκινη: 59:57 Ρίζος (για παρεμπόδιση εκτέλεσης ελεύθερης ρίψης)