Εκπληκτικό διπλό του Διομήδη στην Πυλαία - greekhandball.com

Εκπληκτικό διπλό του Διομήδη στην Πυλαία

Απίστευτη εξέλιξη είχε το παιχνίδι της Πυλαίας με τον Διομήδη για την 7η αγωνιστική της Handball Premier. Η ομάδα του Άργους με ενα απίθανο τελευταίο δεκάλεπτο πήραν μια νίκη που έμοιαζε χαμένοι, όταν από πίσω στο σκορ με 19-16  στο 50', κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και να φύγουν με τους δύο βαθμούς της νίκης, επικρατώντας με σκορ 23-24. Με τη νίκη αυτή ο Διομήδης έφτασε τους 6 βαθμούς, όσους και η Πυλαία με τις δύο ομάδες να συγκατοικούν στην 5η θέση.

Η γηπεδούχος Πυλαία μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, αιφνιδιάζοντας τον Διομήδη. Οι παίχτες του Πάνου Γούσιου πήραν από την αρχή το προβάδισμα, το οποίο έφτασε τα 5 τέρματα στο 12' όταν ο Τσαναξίδης έκανε το σκορ 7-2. Ο Διομήδης προσπάθησε να αντιδράσει πλησιάζοντας στα 2 γκολ με τέρμα που πέτυχε ο Αρσενασβίλι που έκανε το 9-7 στο 23:45, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν και πάλι και με ενα επι μέρους 5-1, διαμόρφωσαν το σκορ στο 14-8 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη με την Πυλαία να διατηρεί ενα προβάδισμα 3-4 τερμάτων και τον Διομήδη να προσπαθεί να πλησιάσει αλλά οι γηπεδούχοι κατάφερναν να παραμένουν ψύχραιμοι και να ελέγχουν το ρυθμό του αγώνα μέχρι το 50' που είχαν ενα προβάδισμα 4 τερμάτων με το σκορ στο 20-16. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ο Διομήδης πίεσε και με ενα επι μέρους 2-7 ισοφάρισε με τον Αργυρού που έκανε το 22-22 στο 57' και το παιχνίδι ξαναπήρε φωτιά. Στα τρια λεπτά που απέμεναν για τη λήξη οι δύο ομαδες τα έδωσαν όλα, με τον Διομήδη να παίρνει τη νίκη με 23-24 χάρη σε τέρμα που πέτυχε ο Τότος στο 59:44, με τους γηπεδούχους να αστοχούν στην τελευταία επίθεση με τον Μάτοβιτς

ΠΥΛΑΙΑ-ΔΙΟΜΗΔΗΣ 23-24
Τα πεντάλεπτα: 1-0, 4-2, 7-4, 9-5, 11-7, 14-8 (ημχ) 15-12, 16-13, 18-13, 19-16, 21-20, 23-24
ΠΥΛΑΙΑ (Γούσιος): Ζαφείρης 1, Αντωνιάδης 1, Ελέτα, Κουκμίσης 5, Γιαννακίδης, Καραπαναγιωτίδης, Αποστολίδης 3, Ορφανουδάκης, Τσαναξίδης 3, Ανανιάδης, Καλόμοιρος 4, Καβουσανάκης 3, Παπαγεωργίου, Αλατσατιάνος, Μάτοβιτς 2, Ψωμανθιανός.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης 3, Τσιγαρίδας 1, Αρσενασβίλι 5, Παπαντωνόπουλος, Χειβιδόπουλος 3, Ρουσσόπουλος, Αργυρού 3, Τότος 4, Χαντέλης, Χερουβείμ 2, Αναγνωστόπουλος, Ζλατάνος, Μπινιάρης, Τσάτσας, Μπλάτσος, Δάσκαλος  2
Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 5-2. Πέναλτι:  3/3 – 3/4