Στην Πυλαία σταμάτησε το σερί του Δούκα - greekhandball.com

Στην Πυλαία σταμάτησε το σερί του Δούκα

Σημαντική νίκη για την Πυλαία, που επικράτησε του Δούκα με σκορ 22-20 στο κλειστό της Μίκρας, σταματώντας έτσι το σερί τεσσάρων νικών της ομάδας των εκπαιδευτηρίων, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική της Handball Premier.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 15', όταν και το σκορ ήταν ισόπαλο 5-5. Στη συνέχεια η Πυλαία κατάφερε να πάρει ενα μικρό προβάδισμα μεταξύ 2-3 τερμάτων, το οποίο και διατήρησε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, που βρήκε τους παίχτες του Πάνου Γούσιου να προηγούνται στο σκορ με 13-10.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι διατηρούσαν τη διαφορά των τριών τερμάτων, η οποία χάρη σε ενα καλό πεντάλεπτο μεταξύ 42'-47' άγγιξε τα 6 τέρματα, με το σκορ από το 17-13 να φτάνει το 19-13. Παρόλα αυτά, οι παίχτες του Κώστα Μπούνα με επί μέρους σκορ 1-5 μείωσαν στα 2 γκολ στο 55', με τον Κεδέρη να κάνει το 20-18 και το παιχνίδι να παίρνει ξανά φωτιά.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο αν και  οΔούκας πίεσε, η Πυλαία κατάφερε και διατήρησε το προβάδισμα, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη με σκορ 22-20 ανεβαίνοντας έτσι στην 5η θέση με 8 βαθμούς, έναντι 10 του Δούκα που παραμένει στην 4η θέση.

ΠΥΛΑΙΑ - ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 22-20
Πεντάλεπτα: 2-2, 4-3, 5-5, 8-6, 11-8, 13-10 ημ. 15-12, 15-13, 18-13, 19-15, 20-18, 22-20 τελ.
ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Πάνος Γούσιος): Ζαφείρης 1, Αντωνιάδης, Ψωμανθιανός, Ελέτα, Κουκμίσης 1, Μάτοβιτς 5, Γιαννακίδης, Καραπαναγιωτίδης, Αποστολίδης 2, Ορφανουδάκης, Τσαναξίδης 3, Ανανιάδης 4, Καλόμοιρος 5, Καβουσανάκης 1, Παπαγεωργίου, Αλατσατιανός

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Κωστής Μπούνας): Μωραΐτης 3, Τόμπρος, Παπαπούλιος 1, Αϊβαλιώτης, Πολύδωρος 6, Κολλύρης Ν., Μπραουδάκης, Ταουσάνης 1, Ντούνης 3, Σαμαράς, Λιόλιος 2, Τζανιδάκης, Κλεώπας, Κολλύρης Π., Κεδέρης 4.
Διαιτητές: Κατσίκης-Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 2-3 Πέναλτι: -