Δύσκολα ο Πρωτέας τον Αρίωνα (βίντεο) - greekhandball.com

Δύσκολα ο Πρωτέας τον Αρίωνα (βίντεο)

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 ανδρών πέτυχε ο Πρωτέας. Η ομάδα της Άρτας μετά την ήττα της πρώτης αγωνιστικής από τον Απόλλωνα Καλαμαριας, επικράτησε εντός έδρας του Αρίωνα Πτλεμαίδας με σκορ 25-23.

Ο αγώνας ήταν σε όλη του το διάρκεια αμφίρροπος. Ο Αρίωνας προηγήθηκε στο 25' με τρία τέρματα (8-11), όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν και ισοφάρισαν σε 11-11 που ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι με τον Πρωτέα να καταφέρνει στο διάστημα 40'-45' να πάρει ενα προβάδισμα 3 τερμάτων (20-17), όμως οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν ισοφαρίζοντας στο 55' σε 22-22. Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι επικράτησαν στις λεπτομέρειες και πήραν  τη νίκη με 25-23.

ΠΡΩΤΕΑΣ - ΑΡΙΩΝ ΠΤ. 25-23
Τα πεντάλεπτα: 2-4, 4-6, 6-7, 7-8, 8-11, 11-11 (ημχ), 14-14, 17-16, 20-17, 21-20, 22-22, 25-23.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ (Ντάλας Σωτήρης): Γεωργαλής, Π. Τσέλιος 6, Βουρλόκας, Τλούπας, Κίτσος 1, Ν. Τσέλιος 3, Κώστας, Γ. Τσέλιος, Μπίζγκα 3, Γιαννόπουλος 3, Καντσής 1, Ρίζος , Φώτης , Κουμαραδέλης 8.
ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ (Πασσιαλής): Τσατσίδης, Κουρίδης 2, Τόιτος 5, Ασιανός, Χαραλαμπίδης, Γιώσκος 2, Παπαχρήστου 6, Παναγιωτίδης 6, Αθανασίου, Πασσαλίδης 2, Ψαλίδας.
Διαιτητές: Λινάρδος – Καζαντζίδης. Δίλεπτα: 4-3. Πέναλτι: 4/4 – 2/3.