Πρεμιέρα με νίκες για Προσοτσάνη, Φαίακα και Φιλώτα στον 2ο όμιλο της Α2 γυναικών - greekhandball.com

Νίκη με ανατροπή ο Φαίακας

Ο Φαίακας επικράτησε σε ένα συναρπαστικό αγώνα με 23-22 του Απόλλωνα Σταυρούπολης στο κλειστό της Κέρκυρας κι έκανε ποδαρικό με το δεξί στη νέα σεζόν.

Η ομάδα του Γιώργου Βαρζακάκου πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασε στη μεγάλη νίκη, παρότι, στο πρώτο ημίχρονο βρισκόταν πίσω στο σκορ με τέσσερα τέρματα (11-15).

ΦΑΙΑΚΑΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ 23-22

Με νίκη το ξεκίνημα στην Α2 γυναικών για τον Α.Ο. Προσοτσάνης

Με νίκη  41-25, ξεκίνησαν τις επίσημες υποχρεώσεις τους στην Α2 γυναικών, τα κορίτσια του Αθλητικού Ομίλου Προσοτσάνης, απέναντι στην ομάδα των Ελπίδων Αμυνταίου. Ήταν ένα εύκολο παιχνίδι για την ομάδα της Προσοτσάνης που από την αρχή πήρε το προβάδισμα και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του.

ΑΟ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ - ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ
Πεντάλεπτα: 6-0, 10-0, 15-2, 20-4, 23-5, 26-7 (ημ.) 28-9, 32-12, 36-14, 37-19, 38-21, 41-25.
Α.Ο.Προσοτσάνης(Κιάκος-Δρανόβαλης): Ναλμπάντη 2, Μωυσιάδου-Φατράλη 3, Σεβδίλη 2, Αμβροσιάδου 4, Τσαλκίδου 6, Καπαγερίδου 5, Σπυριδοπούλου, Κόμσιου, Λεωνίδου, Δουλκερίδου 1, Βούτσηλα 3, Ιωαννίδου 3, Δικμάνη 2, Καλαιτζίδου 4, Παναγιωτίδου 2, Σαμαρά 4.
Ελπίδες Αμυνταίου(Βακάλης): Αντωνιάδου, Ιωάννου, Ηλιάδου 2, Χατζή, Frruku 3, Μίτις  Στ. 5, Μπουικλή, Ρωμανίδου 3, Ζάμκου, Καλογήρου 6, Μίτις Μ. 3, Παρασκευοπούλου 3.
Διαιτητές: Ουζούνης-Παρασκευούδης

Στις λεπτομέρειες ο Φιλώτας τον Ορφέα

Νίκη στις λεπτομέρειες του Φιλώτα με αντίπαλο την ομάδα του Ορφέα Κατερίνης. Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι με τις δύο ομάδες πολύ κοντά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιούοι παίκτριες του Φιλώτα βγήκαν μπροστά στο σκορ .Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με 22-21.

ΦΙΛΩΤΑΣ ΟΡΦΕΑΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ 22-21
Πεντάλεπτα: 3-3, 4-4, 5-6, 7-8, 7-11, 8-12 (ημ.), 11-14, 14-15, 15-16, 18-18, 21-19, 22-21.

Φιλώτας Φλώρινας (Τρυψάνης): Γεωργιάδου, Ρακοπούλου 3, Παραστατίδου, Κωτσοπούλου 8, Κατσουπάκη 3, Ρόμπε 1, Φωκά, Πουλεκάκη 1, Ζαρογιάννη 1, Μάντση 5, Γάτσιου.

Ορφέας Κατερίνης: Ασαρίδου, Κουτσιμάνη 1, Μητσάλα 2, Κακάνη 6, Βαμβάκη, Δημητριάδου, Γεωργιάδου 1, Στρογγυλού 1, Κούρτη 3, Hyko 7, Κιρτάτζε, Τσακνάκη.
Διαιτητές: Πήτας – Νικολαΐδης, Δίλεπτα: 3-6, Πέναλτι: 3/4-1/3