Άνετη νίκη επί του Φιλίππου σημείωσε ο ΠΑΟΚ - greekhandball.com

Άνετη νίκη επί του Φιλίππου σημείωσε ο ΠΑΟΚ

Άνετη νίκη επί του Φιλίππου με 33-25 σημείωσε ο ΠΑΟΚ. Οι Βεροιώτες πρόβαλαν αντίσταση μέχρι το 40'. Από εκεί και μετά ο ΠΑΟΚ βρήκε ρυθμό, ξέφυγε στο σκορ και έφτασε στην επικράτησε εύκολα.

Αγωνιστικά, ο Φίλιππος αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα (5-2 στο 10'), ισορρόπησε και ισοφάρισε στο 17' με τον Παπαδόπουλο. Μετά το εικοσάλεπτο όμως, ο ΠΑΟΚ πήρε ξανά τον έλεγχο, και πήρε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων με ένα γρήγορο σερί (12-8 στο 24'). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την διαφορά και έκλεισαν το ημίχρονο με 15-11.

Στο δεύτερο μέρος, ο Φίλιππος πρόβαλε αντίσταση στο πρώτο δεκάλεπτο (18-16 στο 39'). Από εκεί και μετά ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του, ξέφυγε εκ νέου στο σκορ (22-16 στο 42' και 25-18 στο 48') και έφτασε σε μια άνετη νίκη με 33-25.

ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 33-25
Τα πεντάλεπτα: 1-0, 5-2, 7-5, 9-8, 13-10, 15-11 (ημχ.) 17-15, 19-16, 23-18, 26-19, 29-23, 33-25
ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Κοτανόδης, Αραμπατζής 2, Παλάσκας 9, Τζόνο 5, Καραγκιοζόπουλος, Τσεσμετζίδης 1, Κοκώνης 4, Τάσκοβιτς 4, Πετρίδης 3, Νικολαΐδης 3, Λοΐζος, Μαστορογιάννης, Κυπραίος, Δελιάς, Γιόσμου 2, Γιαννακίδης.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γιώργος Γιούπης): Ευαγγελόπουλος, Φιλοσόγλου, Κουκουτσίδης 5, Τσαμουρίδης 1, Παντελίδης, Τριανταφυλλίδης 1, Κωτσακίδης 6, Τριανταφυλλίδης 4, Αποστολίδης 8, Τζίμπουλας, Παπαδόπουλος 4, Κορωνάς, Καλλιαρίδης, Τσούλος, Χαραλαμπίδης, Δάσκαλος 1.

Διαιτητές: Σαπανίδης-Ηλιάδης, Δίλεπτα: 2-2, Πέναλτι: 5/5-0/1
Οι διαιτητές σημείωσαν στο φύλλο αγώνα: «Στο 25.22 του αγώνα οι διαιτητές διέκοψαν τον αγώνα για περίπου 2 λεπτά γιατί από τη μεριά των φιλάθλων του ΠΑΟΚ άναψαν 2 βεγγαλικά λευκού φωτός αθόρυβα μικρής διάρκειας. Δεν δημιουργήθηκε πρόβλημα στον αγωνιστικό χώρο. Έγιναν συστάσεις από την μικροφωνική εγκατάσταση. Το παιχνίδι συνεχίστηκε και τελείωσε κανονικά».