Ήττα στην εκπνοή και αποκλεισμός για την Κ20 - greekhandball.com

Ήττα στην εκπνοή και αποκλεισμός για την Κ20

Δεν τα κατάφερε η ανδρών Κ20 στο παιχνίδι με την Εσθονία, για το Ευρωπαικό πρωτάθλημα Β' κατηγορίας ανδρών Κ20. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, στο πιο κρίσιμο παιχνίδι της διοργάνωσης, έχασε από την Εσθονία με 27-28, κάτι που σημαίνει τον αποκλεισμό πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Αγωνιστικά η Εθνική μας ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι, μοιάζοντας να έχει πάθος και ενθουσιασμό, για να πάρει προβάδισμα 4 τερμάτων στο 12' με το σκορ να βρίσκεται στο 8-4. Από εκείνο το σημείο οι παίχτες μας φαίνεται να επαναπαύτηκαν, γεγονός που τους οδήγησε σε επιπόλαια λάθη στην επίθεση, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα η Εσθονία να ισοφαρίσει αρχικά και να περάσει μπροστά στο σκορ με 12-13, δέκα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Παρόλα αυτά στο χρόνο που απέμενε, η ομάδα μας κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο 17-16 με τέρμα που πέτυχε ο Τότος στην εκπνοή. Στην επανάληψη η Εσθονοί κατάφεραν μετά το 40' και είχαν ενα σταθερό προβάδισμα μεταξύ 2-4 τερμάτων, όμως η εθνική μας κατάφερε και κάλυψε τη διαφορά ισοφαρίζοντας στο 59.55 σε 27-27 με εκτέλεση πέναλτι από τον Κουκμίση. Κι ενω όλα έδειχναν ότι θα πάρουμε το βαθμό της ισοπαλίας, η Εσθονία στη λήξη έκανε το 27-28 με τέρμα του Άλφρεντ Τίμμο, κάτι που σήμανε και την απώλεια κάθε ελπίδας για πρόκριση στα ημιτελικά.

"Είμαι περήφανος για τους παίχτες μου. Ήμασταν μέσα στο παιχνίδι και τα 60 λεπτά και στο τέλος η τύχη δεν ήταν με το μέρος μας. Θα επαναλάβω ότι είμαι περήφανος για τη μάχη που δώσαμε και αν συνεχίσουμε να μαχόμαστε και να παίζουμε έτσι, τα αποτελέσματα θα έρθουν " δήλωσε στην επίσημη ιστοσελίδα της διοργάνωσης, ο ομοσπονδιακός τεχνικός Γιώργος Χαλκίδης.

ΕΛΛΑΔΑ- ΕΣΘΟΝΙΑ 27-28
ΕΛΛΑΔΑ: Κολύρης, Δεληζάνος 3, Κουκμίσης 3, Τορνικίδης, Τότος 5, Μαντζόπουλος, Τριανταφυλλίδης 1, Παπαδόπουλος, Λιάπης 3, Τσακουρίδης 3, Κουρτίδης, Ασβεστάς 1, Στίγγας 1, Πατραμάνης, Καλόμοιρος 6, Καραμπουρνιώτης 1
Διαιτητές: Μεταλάρι-Νικολόφσκι (ΠΓΔΜ), Δίλεπτα: 3-6, Πέναλτι: 6/4-5/4