Αδίκησε τον εαυτό της η Κ20 που σκόρπισε τη Φινλανδία - greekhandball.com

Αδίκησε τον εαυτό της η Κ20 που σκόρπισε τη Φινλανδία

Μια ακόμα επιβλητική νίκη για την ανδρών Κ20,  η οποία μετά τη νίκη με 34-39 επι της Λιθουανίας,  στο παιχνίδι που τελείωσε πριν από λίγο, πέτυχε εμφατική νίκη επι της Φινλανδίας με 21-35, για το Ευρωπαικό πρωτάθλημα Β' κατηγορίας ανδρών Κ20, που διεξάγεται στην ΠΓΔΜ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, για μια ακόμη φορά, απαλλαγμένο από το άγχος της πρόκρισης πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση.  Και σήμερα όπως και στον αγώνα με τη Λιθουανία, η ελληνική ομάδα ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι, παίρνοντας μια διαφορά που μεγάλωνε συνεχώς, για να φτάσει στο ημίχρονο στα 12 τέρματα, με το σκορ να βρίσκεται στο 11-23, για τους παίχτες μας. Ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 21-35 για την ομάδα μας, με τον Καραμπουρνιώτη να αναδεικνύεται παίχτης του αγώνα.

Η Εθνική μας με 4 βαθμούς, στην κυριολεξία αδίκησε τον εαυτό της κατά τη διάρκεια του τουρνουά με αποτέλεσμα να κατακτήσει την 5η θέση του ομίλου, αφού υστερεί στις ισοβαθμίες και να παίζει την Κυριακή για την 9η θέση, με το νικητή του αγώνα Φινλανδίας-Μεγάλης Βρετανίας, κάτι που επουδενί δεν ανταποκρίνεται στην δυναμικότητα αυτής της ομάδας. Την πρόκριση για τα ημιτελικά πήραν οι Λευκορωσία και τα Νησιά Φερόε που έκαναν τη μεγάλη έκπληξη, νικώντας τη Λευκορωσία στο τελευταίο ματς των ομίλων.

"Βρήκαμε το παιχνίδι μας μετά από τρεις ήττες. Εάν είχαμε περισσότερη τύχη ενάντια στην Εσθονία θα μπορούσαμε να είμαστε στα ημιτελικά. Τώρα παίζουμε για την ικανοποίησή μας " δήλωσε μετά το παιχνίδι στην επίσημη ιστοσελίδα της διοργάνωσης ο ομοσπονδιακός τεχνικός Γιώργος Χαλκίδης

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ 21-35
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Γκράνλουντ, Χάμαμπεργκ 3, Κάρλσον 1, Καβάλεφ, Κέτουνεν 2, Κοϊστίνεν, Λορέντ, Λεχβόνεν, Λίντμπεργκ 3, Μαργιαμάκι 3, Μοντόνεν 2, Νίλσον 1, Ρενμπεργκ, Σιόμαν 2, Θορ 1, Βεουρλάντερ 3.
ΕΛΛΑΣ: Καλόμοιρος 1, Τότος, Δεληζάνος 6, Κουκμίσης 7, Λιάπης 4, Τσακουρίδης, Ασβεστάς, Καραμπουρνιώτης 6, Στίγγας 3, Τριανταφυλλίδης 3, Κολλύρης, Κουρτίδης 1, Μαντζόπουλος 2, Παπαδόπουλος, Πατραμάνης, Τορνικίδης 2.
Διαιτητές: Μεταλάρι – Νικολόφσκι (ΠΓΔΜ) Δίλεπτα: 3-2. Πέναλτι 2/4 – 5/5