Η Νεα Ιωνία το πρωτάθλημα ΕΣΧΑ στις παγκορασίδες Α' (pic) - greekhandball.com

Η Νεα Ιωνία το πρωτάθλημα ΕΣΧΑ στις παγκορασίδες Α' (pic)

Πρωταθλήτρια ΕΣΧΑ στις Παγκορασίδες Α' αναδείχθηκε η Νεα Ιωνία. Η ομάδα του Κίμωνα Κουτρούλη επικράτησε του Καματερού με σκορ 18-17 σε ενα συναρπαστικό τελικό

Την τρίτη θέση κατέκτησαν τα Βριλήσσια που επικράτησαν με 30-21 του Λεωνίδα Αγίων Αναργύρων.

Ο τεχνικός της Νεας Ιωνίας Κίμων Κουτρούλης σχολίασε σχετικά με το ματς: "'Όλη την χρονια δείξαμε μεγάλη σταθερότητα σε σχέση πάντα με την ηλικία των κοριτσιων. Σε ένα κατάμεστο γήπεδο με την νευρικότητα να κυριαρχεί, καταφέραμε να εστιάσουμε στην άμυνα μας και να μειώσουμε στο ελάχιστο τα γκολ που δεχόμαστε ιδίως στο 2ημιχρονο. Ευχαριστω όλους τους γονείς και την διοίκηση της ομάδας για την προσπάθεια τους, αλλά και τις ευχάριστες στιγμές μετά το τελος του ματς.

ΤΕΛΙΚΟΣ:
ΟΦ Ν. ΙΩΝΙΑΣ-ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟ: 18-17
Πεντάλεπτα: 2-1, 4-3, 7-5, 8-10, 11-11 (ημίχρονο), 11-12, 12-13, 14-15, 17-16, 18-17 (τελικό). Διαιτητές: Τόλιος-Καρατράντος.
ΟΦ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ (Κίμωνας Κουτρούλης): Καψάλη, Παγιώτα, Μαλταμπέ, Γιαννοπούλου 1, Παπανικολάου 5, Αγγελίδου, Μαριμπέλα, Μπιχάκη, Βαρβεράκη 4, Ωραιοπούλου, Τσιαμάνη, Χίντρι 2, Παναγιώτου, Νορετσέα 3, Μπαντέλα, Πέππα 3, Αλεξοπούλου, Δημοπούλου, Σαμοθράκη, Σιούρτη, Παπαδοπούλου.
ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟ (Κώστας Κότσιρας): Τσικνή, Χατζίκου, Κίτσιου, Καντζούρα, Παπαστεργίου, Ντόκα, Σπηλιοπούλου 8, Ψαριώτη 1, Βουκλάρη 4, Κουτροδήμου, Λούπη, Κατσικά, Παπαϊωάννου, Κολοβού, Αλ. Μετάϊ 2, Γιακουμέλου, Ελ. Μετάϊ, Πατρώνη 2.
Δίλεπτα: 0-4. Πέναλτι: 4/2-2/2.
ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ (3η -4η θέση):
ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ-ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ: 30-21
Πεντάλεπτα: 3-4, 5-8, 8-10, 12-13, 14-15 (ημίχρονο), 15-18, 19-19, 22-19, 25-21, 30-21 (τελικό). Διαιτητής: Λεφάκης.
ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ (Δημήτρης Σκάρλος): Τσεβά, Ταμπάκου 1, Στρούζου 4, Ελευθεριάδη 4, Γκιόκα 1, Καββαδιά, Καπλάνη, Ασλή, Λάσκου 9, Δασκαλοθανάση, Πασχαλούδη 1, Κορκολή 4, Μαυρίδη, Μπόζιου 6.
ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ (Όλγα Δαμιανίδου): Σαντοριναίου, Παράσχη 1, Αρπατζάνη 7, Φακά 2, Δεσποτίδου 10, Πλωτά, Κοσμετάτου, Μαρκογιαννάκη, Μ. Μπανάση, Μαγδ. Μπανάση 1, Χρυσοσπάθη, Τερνιώτη, Πανταζή.
Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 4/2-4/4.
Τους αγώνες παρακολούθησαν ο Γενικός Γραμματέας ΟΧΕ Κώστας Σταματιάδης και ο Πρόεδρος ΕΣΧΑ Δημήτρης Σταυρακάκης.