Έστειλε τη σειρά σε τέταρτο παιχνίδι ο Ολυμπιακός - greekhandball.com

Έστειλε τη σειρά σε τέταρτο παιχνίδι ο Ολυμπιακός

Σε 2-1 μείωσε τη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός. Οι Πειραιώτες, στον τρίτο τελικό των πλέι οφ της Handball Premier, που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη», επικράτησαν με 22-16 της ΑΕΚ και πάνε τη σειρά σε τέταρτο ματς που είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο (2/6), στις 15:00 (ΕΡΤ3) στο ΟΑΚΑ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά και αποφασιστικά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 2-0 μέσα σε ενάμισι λεπτό, χάρη σε ισάριθμα τέρματα του Γρηγόρη Σανίκη. Ο Έλληνας αριστερός ίντερ και ο Παναγιώτης Στούμπης διεύρυναν το σερί των «ερυθρολεύκων» σε 4-0, την ίδια ώρα που αμυντικά οι Πειραιώτες κράτησαν τους φιλοξενούμενους χωρίς σκορ για σχεδόν δέκα λεπτά (4-1 στο 9:50). Λίγο πριν τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου η διαφορά έφτασε στα πέντε γκολ, με τον Δημήτρη Τζηρά να χρίζεται και αυτός σκόρερ, γράφοντας το 6-1. Η ΑΕΚ κάνοντας πάρα πολλά λάθη στην επίθεση, δεν μπόρεσε να ανακόψει το ρυθμό του Ολυμπιακού που έφτασε να προηγείται στο ημίχρονο με 12-5.

Ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει στο 37:45 τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο, με τον Κρητικό να διαμορφώνει το 16-6 και κάπου εκεί τελείωσε ουσιαστικά το παιχνίδι με τους δυο προπονητές να πραγματοποιούν αλλαγές και το σκορ να διαμορφώνεται στη λήξη σε 22-16 για τον Ολυμπιακό.

Ολυμπιακός - ΑΕΚ 22-16
Τα πεντάλεπτα: 3-0, 4-1, 6-1, 7-2, 9-4, 12-5 (ημ.), 15-6, 16-7, 18-8, 20-9, 20-12, 22-16

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κωστακίδης 2, Κρητικός 4, Πετρίσεβιτς, Τζηράς 6, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης, Σκρόμπιτς, Στούμπης 1, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 2, Σανίκης 3, Αλβανός 2, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Νικολαϊδης Χ 2., Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος, Γεωργιάδης, Χόγκας, Ζαμπούνης 3, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας 2, Λόκεν, Δομπρής 3, Βαμβακάς 1, Αργυρού 1, Μαντζόπουλος,  Βραζάλιτσα 1, Μυλωνάς 3.
Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 1/1-1/1
Οι διαιτητές έγραψαν στο φύλλο αγώνα: «Στο 46:10 έγινε μικρή διακοπή προκειμένου να γίνουν συστάσεις στους οπαδούς της Α’ ομάδας, οι οποίοι κουνούσαν την μία εκ των δύο εστιών».