F8 εφήβων (θέσεις 1-4) : Πρώτο βήμα για τον Ολυμπιακό - greekhandball.com

F8 εφήβων (θέσεις 1-4) : Πρώτο βήμα για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη από τον Φοίβο στον πρωτο αγώνα της Β φάσης που θα οδηγήσει στην κατάκτηση του τίτλου. Οι ερυθρόλευκοι με ενα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο επικράτησαν με 25-30 του Φοίβου Συκεών και θα διεκδικήσουν τον δεύτερο τίτλο στην ιστορία του τμήματος, ύστερα από αυτόν του Κυπέλλου Ελλάδας στους άνδρες.

Αγωνιστικά ο Φοίβος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ με τον Ολυμπιακό να εμφανίζει προβλήματα στην αμυντική και επιθετική του λειτουργία και την ομάδα της Θεσσαλονίκης να φτάσει να προηγείται με
μια διαφορά 4 τερμάτων. Παρόλα αυτά οι ερυθρόλευκοι αφυπνήστηκαν και με ενα πολύ καλό τελευταίο 5λεπτο έφεραν το παιχνίδι στο 15-15, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση. Με πιεστική άμυνα ψηλά και τους Λιόλιο και Λόλα να σηκώνουν το επιθετικό βάρος πήρε μια διαφορά ασφαλείας που την κράτησε μέχρι το τέλος με το σκορ να διαμορφώνεται σε 25-30 μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς για το δίποντο που θα του δώσει πιθανότατα ενα μετάλλιο το χρώμα του οποίου θα γίνει γνωστό αύριο.

ΦΟΙΒΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ 25-30
Τα πεντάλεπτα: 4-2, 5-2, 8-4, 11-7, 14-10, 15-15 (ημχ), 17-18, 20-22, 21-24, 22-25, 25-28, 25-30.
ΦΟΙΒΟΣ (Καρακεχαγιάς): Γιαγκούλας, Μεγγίδης, Κομίτης, Μπόσκος 5, Μανωλούδης 6, Παντικίδης 2, Παντελίδης, Χατζής, Σιγγιρίδης, Αθανασιάδης, Καρακεχαγιάς 3, Μίγγας 6, Μαρκατάτος 3, Μουταφίδης, Άγιος.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Καρασαββίδης): Κιαρτζίδης, Παπαντώνης, Μαραμαθάς 5, Καίσαρης 1, Σακάλογλου, Λιάπης Σ. 1, Λιάπης Ν. 4, Ζωγραφίδης 1, Σιδηρόπουλος, Λιόλιος 8, Μάινας 1, Μαντζώρος, Τζανίνος 2, Λόλας 7, Τραπεζάρης.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Μαυρίδης. Δίλεπτα: 2-4. Πέναλτι 2/2 – 3/3.