Στα πέναλτι ο Άρης Νίκαιας τον Ιωνικό - greekhandball.com

Στα πέναλτι ο Άρης Νίκαιας τον Ιωνικό

Στην διαδικασία των πέναλτι σημείωσε την πρώτη του νίκη στην σειρά της πρώτης φάσης των πλέι οφ επί του Ιωνικού, ο Άρης Νικαίας. Η ομάδα της Νίκαιας επικράτησε με 30-29 και χρειάζεται άλλη μια νίκη για να περάσει στην επόμενη φάση.

Στο πρώτο μέρος, ο Ιωνικός αιφνιδίασε του γηπεδούχους και είχε τον έλεγχο του ματς διατηρώντας μια διαφορά πέντε γκολ. Στο τελευταίο τέταρτο του ματς, ο Άρης ανέκαμψε και κατόρθωσε να στείλει το ματς στην παράταση. Ο έξτρα χρόνος της παράτασης δεν ανέδειξε νικητή και έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι όπου ο Άρης επικράτησε με 30-29.

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 2-5, 4-7, 4-8, 5-10, 8-13 (ημχ.) 10-14, 12-17, 15-20, 18-21, 20-22, 23-23 (κανονική διάρκεια) 24-25, 26-26 (παράταση) 30-29 (πέναλτι)

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Παναγιώτης Μελετάκος): Κουρής, Μπελεχρής, Αθανασίου 3, Τούτσης 4, Αμανατίδης 5, Γρηγοράκης 2, Μουλιάκος 1, Ζαχάρης 4, Μαλαδρένιας 2, Τερλέτσκι, Κλημάνογλου 1, Γιαμπουράνης, Χαραλάμπους 3, Γραμματικόπουλος, Χουρσουντιάν, Μελετάκος 5.

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ (Βαγγέλης Μαντζόπουλος): Μπένος, Αργυράκης 5, Κρέτας, Μπούτος 3, Μπίλος, Αντωνιάδης, Κρητικός 1, Αντωνόπουλος 6, Μπιτόπουλος 9, Βασιλείου-Τσάφος, Μουρελάτος 1, Τσαγκογεωργάς, Μαυροφρύδης, Χελιώτης 4, Καπετάνιος, Μπουλούμπασης.

Διαιτητές: Βήτας-Σκλαβενίτης, Δίλεπτα: 2-8, Πέναλτι: 3/4-2/