Συνέχεια στο σερί της ΑΕΚ - greekhandball.com

Συνέχεια στο σερί της ΑΕΚ

Συνέχεια στο σερί της ΑΕΚ - Κέρδος για τον Δούκα ο Κολλύρης
Νεα νίκη για την ΑΕΚ η οποία επικράτησε στο Καματερό του τυπικά γηπεδούχου Δούκα με 21-28 στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 17ης αγωνιστικής. Με τη νίκη αυτή η “Ένωση” διεύρυνε το αήττητο σερί της που κρατάει από τις 12 Νοεμβρίου όταν είχε ηττηθεί από τον Δούκα στο ΟΑΚΑ και παραμένει στο …κυνήγι της δεύτερης θέσης στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, που θα κριθεί στο παιχνίδι της μεθεπόμενης αγωνιστικής με τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη.

Αγωνιστικά μετά το πρώτο πεντάλεπτο στο οποίο ο Δούκας είχε το προβάδισμα, η ΑΕΚ
βελτιώνοντας την αμυντική της λειτουργία και εκμεταλλευόμενη τα λάθη των "μπλε" στην επίθεση, κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ και να δημιουργήσει μια διαφορά 6 τερμάτων, όταν ο Αργυρού έκανε το 4-10 στο 17'. Στα λεπτά που απέμεναν για τη λήξη του ημιχρόνου δεν άλλαξε τίποτα και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ στο 9-15 για τους φιλοξενούμενους παρά την πολύ καλή εμφάνιση του Κολλύρη που πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση.

Ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη με την ΑΕΚ να διατηρεί το προβάδισμα ελέγχοντας το ρυθμό του αγώνα μέχρι το 40' με το σκορ να βρίσκεται στο 13-19. Οι παίχτες των εκπαιδευτηρίων σε εκείνο το σημείο έκαναν την αντεπίθεση τους και με ενα επι μέρους 5-2, μείωσαν σε 18-21 με τέρμα του Ντούνη στο 47'. Όμως η ΑΕΚ αν και βρέθηκε να παίζει με παίχτη λιγότερο, κατάφερε να ξεφύγει εκ νέου με εξι τέρματα όταν ο Μυλωνάς έκανε το 18-24 στο 49'. Στον χρόνο που υπολείπονταν μέχρι τη λήξη, δεν άλλαξε τίποτα και η ΑΕΚ έφτασε στη νίκη με 21-28.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, η εξαιρετική εμφάνιση του διεθνή με τη Νέων τερματοφύλακα των εκπαιδευτηρίων Κολλύρη, ο οποίος είχε 24/52 αποκρούσεις

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ – ΑΕΚ 21-28
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 3-6, 4-8, 5-11, 6-13, 9-15 (ημχ.), 12-17, 13-18, 17-21, 19-24, 20-27, 21-28
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Κωστής Μπούνας): Μωραΐτης 1, Τόμπρος 2, Παπαπούλιος, Γκέρτσος, Νομικός, Μπραουδάκης, Αποστολίδης, Μίτροβιτς, Ντούνης 1, Μπάγιος 7, Ζιβούλοβιτς 3, Νταρσουλάντ 2, Αραπακόπουλος, Ζαφειράκης, Κολλύρης, Κεδέρης 6

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης, Τσικογιαννόπουλος 2, Πέρρος, Γεωργιάδης 1, Χόγκας 6, Ζαμπούνης, Π. Νικολαΐδης, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 6, Δομπρής, Βαμβακάς, Αργυρού 5, Βραζάλιτσα 3, Μυλωνάς 5
Διαιτητές: Βήττας – Σκλαβενίτης Δίλεπτα: 2-6 Πέναλτι: 1/3-2/4