Δραπέτευσε με το διπλο από την Πτολεμαΐδα ο Μακεδονικός - greekhandball.com

Δραπέτευσε με το διπλο από την Πτολεμαΐδα ο Μακεδονικός

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για την ομάδα του Μακεδονικού μέσα στην Πτολεμαΐδα, στη μάχη που δίνει η ομάδα της Θεσσαλονίκης για την παραμονή της στην Α2 Κατηγορία, που τη φέρνει κοντά στο να πραγματοποιήσει αυτόν τον στόχο.

Σχέδον σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με εξαίρεση το τελευταίο 5 λεπτό όπου η ομάδα της Πτολεμαΐδας πήρε προβάδισμα 3 τερμάτων με το σκορ να διαμορφώνεται σε 17-14. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι διατηρούσαν ενα σταθερό προβάδισμα που κυμαίνονταν από 3 έως 5 τέρματα κι όλα έδειχναν ότι θα έπαιρναν τους τους δυο βαθμούς της νίκης. Όμως οι παίχτες του Στέλιου Υετίωνα με ενα καταπληκτικό
τελευταίο δεκάλεπτο και τον τερματοφύλακα Τσινασλανιδη να πραγματοποιεί σημαντικές επεμβάσεις, κατάφερε με να μετατρέψει το 29-25 σε 31-32 και να πάρει μια σπουδαία νίκη.

ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ 31-32
Πεντάλεπτα: 3-2, 6-6, 10-9, 10-13, 14-13, 17-14(ημχ), 20-17, 22-20, 26-22, 29-25, 31-29, 31-32.
Αρίων (Πασιαλής): Τατσίδης, Πασσαλίδης, Κατωτοικίδης, Παναγιωτίδης 5, Αβραμίδης 1, Κόλλιας 2, Ασιανός, Νικολαΐδης 2, Ασίμοβιτς 5, Ακριτίδης, Γιώσκος, Τσαναξίδης 12, Μουλάκης 1, Παπαχρήστου 3, Ψαλίδας.
Μακεδονικός (Υετίων Στέλιος): Δερδελης, Τσινασλανίδης, Πίνο, Χατζησταυριανός, Ρωμανίδης 4, Θωμαΐδης 10, Κοπαΐδης 6, Γιαννακόπουλος 4, Φουρνατζίδης, Αργυρόπουλος, Όρκας, Μέλλιος 1, Μπεϊλής, Τραϊανός, Λυμπούδης.
Διαιτητές: Μαυρίδης, Στεφανίδης. Δίλεπτα: 4-5. Κόκκινες: Πίνο (18:34 – 3 δίλεπτα), Ρωμανίδης (59-35 – δεν κρατήθηκε δελτίο). Πέναλτι: 0/1 – 2/2.