Η Νεα Ιωνία κυπελλούχος σε έναν τελικό με απίστευτο φινάλε - greekhandball.com

Η Νεα Ιωνία κυπελλούχος σε έναν τελικό με απίστευτο φινάλε

Η Νεα Ιωνία με ενα απίστευτο γκολ στην εκπνοή του αγώνα, διατήρησε τα σκήπτρα της, αφού επικράτησε του ΠΑΟΚ με 21-20 σε εναν συγκλονιστικό τελικό που παρακολούθησαν 2.000 θεατές και πήρε τον πρώτο τίτλο της χρονιάς στις γυναίκες, έχοντας σε καταπληκτική ημέρα την Μάγδα Κεπεσίδου που αναδείχθηκε πολυτιμότερη παίχτρια του αγώνα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις τερματοφύλακες των δύο ομάδων να κρατούν το σκορ στο 1-1 σε πέντε λεπτά αγώνα και την Μάγδα Κεπεσίδου να συνεχίζει το σερί των αποκρούσεων της με καταπληκτικά ποσοστά επιτρέποντας στις συμπαίχτριες της να περάσουν μπροστά στο σκορ με 4-2
στο 10'. Ο ΠΑΟΚ βελτίωσε σταδιακά την αμυντική του λειτουργία, με τη Νεα Ιωνία να δυσκολεύεται πολύ να σκοράρει, και με ενα σερί 0-4 να περνάει μπροστά στο σκορ με 6-8 στο 24', αναγκάζοντας τον Σασα Ζιβούλοβιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Με την επανέναρξη του αγώνα, η Νέα Ιωνία γύρισε την άμυνα της σε διάταξη 5-1, δυσκολεύοντας την περιφέρεια του ΠΑΟΚ να σουτάρει και να πασάρει στην Νίκολιτς, γεγονός που επέτρεψε στη Νέα Ιωνία να επιστρέψει και με ενα επι μέρους 6-4 να πάει στο ημίχρονο στα αποδυτήρια, μπροστά στο σκορ με 12-10.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τη Νεα Ιωνία να διατηρεί το προβάδισμα 2-3 τερμάτων και στο 40' το σκορ ήταν 15-12. Όμως ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε και αφου ισοφάρισε το σκορ στο 49' σε 17-17 κατάφερε να περάσει μπροστά με 17-18 στο 52' και το παιχνίδι πήρε φωτιά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι το απίστευτο τέλος. Με το σκορ στο 20-20 στο 59.37 η Προκοπίδου δέχεται κόκκινη για αντικανονική άμυνα στην Παπανικολάου. Η Νεα Ιωνία εκτελεί επίθεση, αλλά το σούτ της Παπανικολάου αποκρούεται από τη Σεραφίμοβα και η Τσιομπάνου που δέχτηκε τη μπάλα, στην προσπάθεια της να προωθήσει τον έμεσο αιφνιδιασμό, κάνει λάθος πάσα, με τη Στουγιαννίδου να κλέβει τη μπάλα και με ενα σουτ από τα 25 μέτρα κ΄ρεμασε την τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ, κάνοντας με εναν απίστευτο τρόπο το 21-20 δίνοντας το κύπελλο στην ομάδα της μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς

ΟΦ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ - ΠΑΟΚ RED LED
Πεντάλεπτα: 1-1, 4-2, 6-5, 6-6, 7-8, 12-10 (ημ), 13-12, 14-12, 16-14, 17-17, 18-19. 21-20.

ΟΦ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ (Ναϊσίδου- Ζιβούλοβιτς): Μ. Κεπεσίδου, Ν. Κεπεσίδου, Φράγκου, Μίλασιτς 4, Παπανικολάου, Πάπα 7, Ζυγούρα 2, Μακρή, Ντανίλοβιτς 4, Βαφειάδου, Πανούση, Χρυσή, Κοντοστεργίου, Σαραντάκου, Χρονοπούλου 1, Στουγιαννίδου 4

ΠΑΟΚ RED LED (Χρήστος Τζουβάρας): Σεραφίμοβα, Τσαουσίδου, Τσιομπάνου 2, Νούλα, Παναγιωτίδου, Γκάτζιου 1, Σελεμίδου, Ρόσκα, Μούρνου 4, Τζούρισιτς 1, Προκοπίδου, Νίκολιτς 3, Στοϊκόφσκα 2, Στρατάκη, Χατζηπαρασίδου 5, Μάστακα 2
Διαιτητές: Πατιός-Τσιάνας, Δίλεπτα: 2-2 Πέναλτι: 5/4 -7/6