Μεγάλη πρόκριση του Ολυμπιακού με εξαιρετικούς Σανίκη-Τσιλιμπάρη - greekhandball.com

Μεγάλη πρόκριση του Ολυμπιακού με εξαιρετικούς Σανίκη-Τσιλιμπάρη

Μεγάλη πρόκριση για τον Ολυμπιακό με αντίπαλο την ΑΕΚ. Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα επικράτησε με 26-18 και προκρίθηκε στο final four του κυπέλλου. Oι «ερυθρόλευκοι» στα ημιτελικά (10/3) θα αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ στο κλειστό της Γλυφάδας σε ακόμη ένα μεγάλο ντέρμπι.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο μόνο στα πρώτα δέκα λεπτά, ότανοι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες με σκορ 5-5. Από εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και με τον εξαιρετικό Σανίκη να σκοράρει, να πασάρει και να αμύνεται και τον Τσιλιμπάρη να έχει κατεβάσει τα ρολά, με ένα
σερί 6-0 ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 11-5 παίρνοντας και τον έλεγχο του αγώνα, με το σκορ στο ημίχρονο να διαμορφώνεται σε 17-8 με τέρμα του Ζαμπούνη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έκανε διαχειρίστηκε τη διαφορά που είχε από το πρώτο μέρος του αγώνα, φτάνοντας στην άνετη νίκη - πρόκριση με σκορ 26-18

ΟΣΦΠ - ΑΕΚ 26-18
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-5, 8-5, 10-5, 14-6, 17-8 (ημ.), 18-8, 19-10, 21-12, 24-13, 25-15, 26-18

ΟΣΦΠ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης, Κρητικός 4, Πετρίσεβιτς, Τζηράς 6, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης 2, Σκρόμπιτς, Στούμπης 5, Κανδύλας 4, Σανίκης 4, Αλβανός, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης

ΑΕΚ: Νικολαϊδης, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος, Γεωργιάδης, Χόγκαζ 6, Ζαμπούνης 2, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χάτσικας, Λόκεν 3, Δόμπρης, Βαμβακάς, Αρηυρού 1, Βραζάλιτσα 4, Μυλωνας 2, Αλικάκος