Ανεβαίνει η ΑΕΚ - greekhandball.com

Ανεβαίνει η ΑΕΚ

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη δυσκολία η ΑΕΚ επικράτησε με 37-14 του Πανελληνίου σε εξ' αναβολής αναμέτρηση για την έβδομη αγωνιστική του πρωταθλήματος της handball premier.

Με τη νίκη αυτή η Ένωση έφτασε τους δέκα βαθμούς, όσους και ο Αερωπός που βρίσκεται στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Ο Πανελληνίος από την άλλη δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη σε ακόμη ένα παιχνίδι και όπως όλα δείχνουν πολύ δύσκολα θα γλιτώσει τον υποβιβασμό.

Η ΑΕΚ μπήκε με το πόδι στο γκάζι και με βασικό όπλο την κόντρα κατάφερε να πάρει διαφορά δέκα
τερμάτων (11-1) με τον Βραζάλιτσα στο 15ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι εκτόξευσαν τη διαφορά στα 14 τέρματα με τον Αλικάκο για να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με 20-7 μετά από τέρμα του Χρήστου Νικολαΐδη.

Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στην επανάληψη φτάνοντας τη διαφορά στα 20 τέρματα (31-11) με τον Δομπρή. Ο Πανελλήνιος δεν κατάφερε να αντιδράσει καθόλου, ούτε να περιορίσει το μέγαθος της ήττας του με το τελικό 37-14 να διαμορφώνεται με τον Τσακούλη.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ- ΑΕΚ 14-37
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 1-6, 1-11, 3-15, 4-18, 7-20 (ημχ.), 9-23, 9-26, 11-28, 11-32, 12-34, 14-37
ΠΓΣ (Σπύρος Μπαλωμένος): Αντωνιάδης, Λιάλιος, Ζαφείρης, Οικονόμου, Κάτρης, Μπαλάσκας 1, Ζάτσε 2, Κολιούλης, Μπαρμπαράκης 3, Ταουσάνης, Παζάρογλου, Τσομπανίδης 1, Τσακούλης 1, Κοροβέσης, Σιαματάς 6, Κολλύρης.
ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χ. Νικολαϊδης 5, Τσικογιαννόπουλος 2, Πέρρος, Γεωργιάδης 6, Χόγκας 3, Ζαμπούνης 2, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας 1, Αντωνιάδης, Λόκεν 1, Δομπρής 8, Βαμβακάς 2, Βραζάλιτσα 5, Μυλωνάς, Αλικάκος 2.
Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 3/4-3/3.