Προβάδισμα πρόκρισης για τις γυναίκες του ΠΑΟΚ - greekhandball.com

Προβάδισμα πρόκρισης για τις γυναίκες του ΠΑΟΚ

Τη νίκη με 24-17 επί της Γεντίνστβο Τούζλα κατάφερε να πάρει η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ στη φάση των «32» του Challenge Cup, με τον Δικέφαλο να παίρνει σκορ-πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς που θα γίνει σε μια εβδομάδα στην Βοσνία.

Οι «ασπρόμαυρες» μετά το αρχικό 2-2, έχτισε ενα προβάδισμα τριών τερμάτων, το οποίο διατήρησε μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με το σκορ στο 11-8. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίχτριες του Χρήστου Τζουβάρα, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο +5, 18-13, 13' πριν το τέλος του παιχνιδιού. Mόλις 7' πριν το τέλος, ο ΠΑΟΚ
ήταν μπροστά με +6, 21-15. Στο 53', το παιχνίδι διεκόπη προσωρινά λόγω προβλήματος στον φωτισμό του γηπέδου, αυτό όμως δεν επηρέασε τον ΠΑΟΚ, που με πέναλτι στην επανέναρξη έκανε το 22-15.

Ο Δικέφαλος πάτησε «γκάζι» στο τελευταίο πεντάλεπτο, μην αφήνοντας ευκαιρία να πάει χαμένη, κι έτσι έκανε το +8 στο 58', με τις φιλοξενούμενες να καταφέρνουν τελικά να μειώσουν τη διαφορά στο τελικό 24-17.

ΠΑΟΚ – ΓΕΝΤΙΝΤΣΒΟ ΤΟΥΖΛΑ 24-17 (11-8 ημχ.)

ΠΑΟΚ (Χρήστος Τζουβάρας): Σεραφίμοβσκα, Τσαουσίδου, Τσιομπάνου 5, Νούλα, Παναγιωτίδου, Γκάτζιου 5, Κρίτζαλη, Σελεμίδου, Σαμολαδά, Μούρνου 5, Τζούρισιτς 2, Προκοπίδου 2, Νίκολιτς 2, Στοϊκόφσκα 1, Χατζηπαρασίδου, Μάστακα 2

ΤΟΥΖΛΑ (Νταμίρ Τσιπούρκοβιτς): Μαρ. Σούμελι, Σκάπουρ, Μπελούσοβιτς, Σ’όρακ 4, Ομέροβιτς, Μπόσνιακ, Μούικιτς, Μίντζιτς 1, Ραΐκοβιτς, Ζβέκιτς 7, Ματ. Σούμελι 4, Μπάιριτς, Οσμάνοβιτς, Σϊκιμιτς, Νικολόφσκα, Κούλιτς 1

Διαιτητές: Μπεν Νταν – Φαράν (Ισραήλ) Δίλεπτα: 4-9 Πέναλτι: 7/9-1/1