Α2 γυναικών: Τρία στα τρία για τον Αρίωνα Πτολεμαΐδας - greekhandball.com

Α2 γυναικών: Τρία στα τρία για τον Αρίωνα Πτολεμαΐδας

Με νίκη συνέχισε στο πρωτάθλημα της Α2 γυναικών ο Αρίωνας που πέρασε και από τη Σταυρούπολη επικρατώντας του Απόλλωνα με 24-32. Η ομάδα της Δέσποινας Τσερέπη είναι μόνη πρώτη στη βαθμολογία, έχοντας πετύχει τρείς νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Στο αγωνιστικό μέρος, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το πρώτο τέταρτο του αγώνα. Ο Αρίωνας στο δεκάλεπτο 15'-25' με ενα επι μέρους 1-6, ανέβασε το σκορ στο 7-13, με το ημίχρονο να κλείνει στο 12-16.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενες διατήρησαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα,
με το σκορ να διαμορφώνεται σε 24-32 για την ομάδα της Πτολεμαΐδας

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ – ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ 24-32
Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-5, 6-7, 7-11, 7-13, 12-16 (ημχ.) 15-18, 15-20, 18-23, 19-26, 22-29, 24-32
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ: Ιωαννίδου 4, Πανικίδου Ζ., Σερεσλή 2, Τζεϊρανίδου, Χωρίκη, Τσάτσου, Πανικίδου Π. 2, Δημητρακούδη 4, Καραμπατζάκη 3, Μαυροπούλου 9, Λευθέρη, Δερμεντζή.
ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ (Δέσποινα Τσερέπη): Πουμπουλίδου, Ζάμκου, Τσερέπη 4, Ευσταθιάδου 1, Πετρίδου 9, Ζώρου 2, Τσαναξίδου 3, Ε. Νικολαϊδου 8, Παπαδοπούλου, Ασιανού 1, Χρυσανθίδου, Γαριοφουλίδου 1, Γιώβη 1, Κυνηγοπούλου 3, Θ. Νικολαϊδου 1, Βερικόκου.
Διαιτητές: Παπαδόπουλος-Σαουλίδης, Δίλεπτα: 4-1, Πέναλτι: 2/2, 4/5
Οι διαιτητές σημείωσαν στο φύλλο αγώνα: «Το παιχνίδι καθυστέρησε κατά 20′ λόγω προηγούμενου παιχνιδιού μπάσκετ».