Πολύτιμη νίκη του Φοίβου στη Δράμα - greekhandball.com

Πολύτιμη νίκη του Φοίβου στη Δράμα

Αμφίρροπο ήταν το παιχνίδι της Δράμας, μεταξύ του Χιλιώτης ΓΣ Δράμα 1986 και του Φοίβου Συκεών, αφού και οι δύο ομάδες στοχεύουν στην παραμονή. Τελικά επικράτησε ο Φοίβος, πετυχαίνοντας μια πολύ χρήσιμη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος νίκη, με σκορ 25-28.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου έφτασαν να έχουν ενα προβάδισμα 4 τερμάτων, με το σκορ να είναι στο 3-7. Όμως οι Δραμινοί, αφού ξεπέρασαν το αγχος του πρωτάρη, κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι, μειώνοντας τη διαφορά στο ενα τέρμα,
με το σκορ να διαμορφώνεται σε 12-13 στην ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, ο Φοίβος εμφανίστηκε πολύ συγκεντρωμένος, μπαίνοντας με σοβαρότητα, κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα, για να φτάσει σε μια πολύτιμη νίκη με σκορ 25-28, απέναντι σε εναν αντίπαλο που στην έδρα του θα είναι σκληρό καρύδι, όταν φτάσει σε κανονικό επίπεδο ετοιμότητας, μιας και εμαθε ότι θα αγωνίζεται στην κορυφαία κατηγορία, μόλις πριν δυο εβδομάδες.

ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ 1986- ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ 25-28

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 3-7, 9-10, 10-11, 12-13 (ημχ.), 13-15, 15-18, 17-22, 19-23, 21-24, 25-28

ΔΡΑΜΑ (Σάκης Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Μπέρτζιος, Τσεπίδης, Κοτσαμαρίκογλουν 2, Κουρτίδης 1, Τουνγκελίδης 4, Ιακωβίδης 4, Τσιτσίγκος 1, Θωμίδης 3, Φραγκούλης, Βάκκας, Σισμανίδης, Κοβογλανίδης 3, Χαϊτίδης 7, Τσαυλός, Γιαννακόπουλος

ΦΟΙΒΟΣ (Δημήτρης Πελεκίδης): Χατζηγιαννίδης, Πίτσιος 1, Μέτσης 4, Μπαλαμός, Αλπμανίδης 1, Π. Παπαδόπουλος 1, Δεληζάνος 1, Μπόσκος 1, Χρ. Παπαδόπουλος 9, Μαρκατάτος, Μιχαηλίδης, Μανωλούδης, 6, Πατσιάς, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης, Χατζηβακαλέλης 4

Διαιτητές: Μπέτμαν – Τζαφερόπουλος Δίλεπτα: 3-9 Πέναλτι: 2/3-2/2