Νίκη με φινάλε θρίλερ για τον Δούκα στη Βέροια - greekhandball.com

Νίκη με φινάλε θρίλερ για τον Δούκα στη Βέροια

Ο Δούκας αν και καρδιοχτύπησε στο φινάλε τελικά κατάφερε να περάσει αλώβητος από την Βέροια και να πάρει τη νίκη με 21-22 επί του Φιλίππου, για την 2η αγωνιστική της Handball Premier. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με την ομάδα του Κωστή Μπούνα να φεύγει τελικά με τους δυο βαθμούς και να διατηρεί το απόλυτο.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Δούκας δεν άργησε να βρει τον ρυθμο του και να τον επιβάλλει μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Το 2-4 μετατράπηκε σε 7-11 στο 25ολεπτο ενώ η διαφορά αυξήθηκε στα 7 τέρματα αφού το ημίχρονο έληξε 8-15 υπέρ του ΑΣΕΔ.

Ο Φίλιππος έψαχνε την αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο και την βρήκε αφού ροκάνισε τη διαφορά
στο 55’ ισοφάρισε σε 20-20 και το παιχνίδι οδηγήθηκε σε φινάλε θρίλερ. Ένα λεπτό πριν το τέλος το σκορ ήταν 21-21. Ο Παπαπούλιος έδωσε προβάδισμα στους «μπλε» 21–22, 30 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε ενώ ο Μπάρμπας με απόκρουση λίγο πριν την εκπνοή επισφράγισε τη νίκη του Δούκα.

Φίλιππος Βέροιας - ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ
Τα πεντάλεπτα: 2-3, 2-4, 3-7, 6-9, 7-11, 8-15(ημίχρονο), 11-17, 14-19, 16-19, 17-20, 20-20, 21-22.
Φίλιππος Βέροιας (Τεό Παυλίδης): Ευαγγελόπουλος, Ζλατανος, Ζευγαρόπουλος 2, Τριανταφυλλίδης Αν., Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης, Τριανταφυλλίδης Δ., Σεϊρεκίδης 2, Φιλόσογλου, Κωστακίδης 4, Αποστολίδης 7, Γρηγοριάδης, Παπαδόπουλος 4, Παπαδόπουλος Αχ., Αρσενασβίλι 2, Μπαλτατζής.

ΑΣΕ Δούκα (Κωστής Μπούνας): Μωραΐτης 1, Τόμπρος 2, Παπαπουλιος 1, Γκέρτσος 4, Νομικός, Μπραουδάκης, Μπάρμπας, Ντούνης 5, Μπάγιος, Τζανιδάκης, Νταρσουλαντ 4, Αραπακόπουλος 1, Κολλυρης, Ζαφειράκης, Κεδέρης 4.

Διαιτητές Νάσκος - Χαρίτσος, Δίλεπτα: 4-9, Πέναλτι: 5/6 - 2/4.