Νικητής ο ΙΕΚ Ξυνή στον πρώτο τελικό των πλει οφ - greekhandball.com

Νικητής ο ΙΕΚ Ξυνή στον πρώτο τελικό των πλει οφ

Προβάδισμα τίτλου στην Handball Premier έχει πλέον ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ Ν.Ι. μετά την νίκη του με 25-21 επί του Δούκα στο κατάμεστο από κόσμο γήπεδο χάντμπολ του ΟΑΚΑ.

Η ομάδα της Νέας Ιωνίας επέβαλλε από την αρχή τον ρυθμό της και έλεγχε απόλυτα το ματς, έχοντας διαφορά ασφαλείας από πολύ νωρίς.
Έτσι έκανε το 1-0 στην σειρά, η οποία κρίνεται στις τρεις νίκες.
Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν οι Αλέξης Αλβανός (9 γκολ), Γιώργος Παπακυπριανού (7 γκολ), οι οποίοι επιθετικά έκαναν σπουδαίο ματς, ενώ εξαιρετικοί ήταν στην άμυνα Καραμπουρνιώτης, Παπαδιονυσίου, έχοντας βοήθειες από τους τερματοφύλακες Τσιλιμπάρη (6/18 επεμβάσεις) και Τσακνή (3/8 επεμβάσεις).
Ο Δούκας από την άλλη πλευρά είχε πολλά προβλήματα στην επίθεση και δεν εκμεταλλεύτηκε την
καλή παρουσία του Μπραουδάκη που είχε 45% (14/31 επεμβάσεις) και αντικατέστησε τον Μπάρμπα, ούτε και τις αρκετές φορές που βρέθηκε με παίκτη παραπάνω (9-4 τα δίλεπτα).
Τζηράς με 6 γκολ και οι Ζαλώνης, Ζιβούλοβιτς προς το φινάλε είχαν θετική παρουσία.

Το ματς
Με τον Αλέξη Αλβανό να σημειώνει 5 γκολ στα πρώτα λεπτά ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ ξέφυγε με 7-2 στο 12:42. Στην συνέχεια ο Δούκας έμεινε χωρίς γκολ για 7 λεπτά και στο 18:25 ο Παπακυπριανού ανέβασε την διαφορά στα 6 γκολ (9-3). Ο Μυλωνάς με ωραίο τέρμα μείωσε σε 9-6 (22:25), αλλά γρήγορα η διαφορά πήγε στο +5 (11-6) και πάλι με τον Παπακυπριανού.
Στο φινάλε του ημιχρόνου ο Ντούνης με ατομική ενέργεια έκανε το σκορ 13-9 και στις αρχές του δευτέρου ο Δούκας πλησίασε και πάλι στα τρία γκολ (13-10) με τον Αποστολίδη, ωστόσο ήταν η τελευταία φορά που ουσιαστικά έμεινε κοντά στο σκορ.
Ένα σερί 3-0 του ΙΕΚ ΞΥΝΗ έκανε το σκορ 16-10 (34’) με δύο απανωτά γκολ από τον Αλβανό και ουσιαστικά το παιχνίδι κρίθηκε στο 43’ με τον Παπαδιονυσίου να σκοράρει για το 19-12 και στο 47:46, όταν η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή της τα 8 τέρματα (21-13).
Στα τελευταία λεπτά ο Δούκας μάζεψε την διαφορά από το 25-17 (57:27) με τις ενέργειες των Ζιβούλοβιτς, Ζαλώνη, στο τελικό 25-21.

Την Δευτέρα ο δεύτερος τελικός
Στο ίδιο γήπεδο, στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ, θα διεξαχθεί την Δευτέρα 22/5 στις 16:00 ο 2ος τελικός ανάμεσα στις δύο ομάδες με την ΚΕΔ να ορίζει διαιτητές τους κ.κ. Τσάκωνα- Χασκή και παρατηρητές τους κ.κ. Μίγκα, Αντωνόπουλο. Ο αγώνας θα μεταδοθεί απευθείας από την ΕΡΤ2.

Δηλώσεις
Γιώργος Παπακυπριανού (αριστερός ίντερ ΙΕΚ ΞΥΝΗ): «Μπήκαμε δυνατά από την αρχή, το θέλαμε πολύ και πήραμε τη νίκη. Είναι σημαντικό να συνεχίσουμε στον ίδιο ρυθμό. Κάθε τελικός είναι διαφορετικός. Πρέπει να δείξουμε το ίδιο πάθος και την ίδια ψυχή».

Φραγκίσκος Ζαλώνης (πλέι μέικερ Δούκα): «Χάσαμε δίκαια. Σε κανένα σημείο του αγώνα δεν ήμασταν παρόντες και δεν εκμεταλλευτήκαμε το δυνατό μας όπλο που είναι η άμυνα. Δεν καταφέραμε να σταματήσουμε τα ατού του αντιπάλου και συγκεκριμένα τους Αλβανό και Παπακυπριανού. Πρέπει να ξεχάσουμε γρήγορα αυτό το ματς και να επικεντρωθούμε στον δεύτερο τελικό με στόχο να ισοφαρίσουμε την σειρά σε 1-1».

ΙΕΚ ΞΥΝΗ Ν.Ι.- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 25-21
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-2, 7-2, 9-5, 11-6, 13-9 (ημχ.), 16-11, 17-12, 19-12, 21-14, 24-17, 25-21
ΙΕΚ ΞΥΝΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Κωστακίδης 1, Καραμπουρνιώτης, Λαδάκης 1, Αργυράκης, Γκέρτσος 1, Μελετάκος, Μανιουδάκης, Αλβανός 9, Παπαδιονυσίου 3, Παπακυπριανού 7, Λεωνίδας 1, Τσιλιμπάρης, Λιόλιος, Χάλαρης, Κεδέρης 2.
ΔΟΥΚΑΣ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης 3, Μωραΐτης 1, Τόμπρος, Τζήρας 6, Ζαμπούνης 4, Μανουσέλης 1, Ντιντερέγγερ, Αποστολίδης 1, Μπάρμπας, Ντούνης, Ζιβούλοβιτς 2, Νταρσουλάντ 1, Αραπακόπουλος, Ζαφειράκης, Μυλωνάς 2.
Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Δίλεπτα: 9-4, Πέναλτι: 5/6-0/1.