Α2 ανδρών: Σώθηκαν οι Κύκλωπες. Υποβιβάστηκε ο ΑΟ Ιωαννίνων - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Σώθηκαν οι Κύκλωπες. Υποβιβάστηκε ο ΑΟ Ιωαννίνων

Μετά από μία μεγάλη εμφάνιση και ένα συγκλονιστικό σε ένταση και ανατροπές παιχνίδι, οι Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 38-38 με τον ΑΟ Ιωαννίνων στην Ήπειρο και θα βρίσκονται και τη νέα σεζόν στην Α2 κατηγορία χάντμπολ των ανδρών.

Οι Κύκωλπες κατάφεραν να βρίσκονται μπροστά στο σκορ μετά τα πρώτα 15′ λεπτά. Με κορυφαίους τους Πιστόλα και Βουγιάνοβιτς στην επίθεση και τους Καραβασίλη και Ξηρόπουλο να κάνουν πολύ καλή εμφάνιση κάτω απ’ τα γκολποστ το ημίχρονο έκλεισε με τους Κύκλωπες να είναι στο +2 και το σκορ στο 17-19.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κύκλωπες μπήκαν δυνατά, πολύ δυνατά. Κατάφεραν με έναν φρενήρη
ρυθμό και τρομερή ευστοχία στην επίθεση να κάνουν το 19-23 στο 35′ και στο 37′ το 20-25. Τα πέντε γκολ διαφορά όμως φαίνεται πως προκάλεσαν μία ανεξήγητη χαλάρωση στο συγκρότημα των φιλοξενούμενων, με συνέπεια ο ΑΟ Ιωαννίνων όχι μόνο να κλείσει την διαφορά, αλλά και να προσπεράσει στο 45ο’ λεπτό (30-29). Από κείνο το σημείο και έπειτα καμία απ’ τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει. Οι Κύκλωπες συνήλθαν, βρήκαν την αυτοσυγκέντρωσή τους και παρέμειναν κοντά στο σκορ.

Στο 49΄ ο ΑΟΙ πέρασε μπροστά με 33-32, με τον Βουγιάνοβιτς να ισοφαρίζει για τους Κύκλωπες σε 33-33 στο 50′ με πέναλντι. Στα τελευταία κρίσιμα 10 λεπτά, οι Κύκλωπες παρουσιάστηκαν συγκεντρωμένοι και με σωστές επιλογές και κατάφεραν μάλιστα να κάνουν το 35-37 στο 56′. Οι Γιαννιώτες ισοφάρισαν στη συνέχεια σε 37-37 στο 58ο λεπτό και ήθελαν άλλα τρία τέρματα για να ρίξουν στο καναβάτσο τους Κύκλωπες.

Τελικό σκορ το 38-38 με τους Κύκλωπες να πανηγυρίζουν μία αντρίκεια και μέσα από πολλές αντιξοότητες παραμονή στην Α2 κατηγορία.

ΑΟΙ - ΚΥΚΛΩΠΕΣ 38-38
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 7-7, 11-14, 14-15, 15-17 (ημίχ) 19-23, 25-27, 30-29, 33-33, 35-36, 38-38

ΑΟ Ιωαννίνων (Παγραμάνης): Φωτιάδης, Νάκος Θ., Νάκος Τ. 4, Ζαμπάλας 12, Γκρουίδης, Κωσσαράς 2, Τσούκας 4, Βέργος, Εξάρχου, Σκανδάλης 12, Σερασίδης 1, Σισμανίδης 2, Γότσης 1, Σήτας, Εφαπλωνατας, Βεργος.

ΑΣ Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης (Τάρες): Κωστόπουλος Β., Επιτρόπου 1, Πιστόλας 9, Καρβουνίδης 3, Χαραλαμπίδης 5, Τζίνεβης 4, Κωστόπουλος Ι., Θεοδώρου 5, Καραβασίλης, Ξηρόπουλος, Γλήνιας, Βουγιάνοβιτς 9.