Α2 ανδρών: Νίκη τεσσάρων βαθμών για τον Ολυμπιακό Κερατσινίου - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Νίκη τεσσάρων βαθμών για τον Ολυμπιακό Κερατσινίου

Πολύ σημαντική νίκη στην υπόθεση παραμονή στην κατηγορία, με σκορ 23-29, πέτυχε ο Ολυμπιακός Κερατσινίου επί του Έσπερου Καλλιθέας, για την 13η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α2 ανδρών. Η νίκη αυτή αποκτά διπλή σημασία, αφού η ομάδα του Κερατσινίου κατάφερε και κάλυψε τη διαφορά τερμάτων της ήττας από τον Έσπερο στον πρώτο γύρο, γεγονός που την ευννοεί σε περίπτωση ισοβαθμίας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την φιλοξενούμενη ομάδα να μπαίνει πιό δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και να κλείνει το πρώτο εικοσάλεπτο προηγούμενη με 7-8. Η ομάδα της Καλλιθέας αντέδρασε βρήκε λύσεις στην επίθεση της και με ενα
επι μέρους σκορ 7-2 στο τελευταίο δεκάλεπτο του Α ημιχρόνου, πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ 14-10 υπέρ της.

Στο ίδιο μοτίβο ξεκίνησε και το 2ο ημίχρονο και μέχρι το 45ο λεπτό οι γηπεδούχοι έλεγχαν το παιχνίδι (21-17) ενω η αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού φαινόταν προβληματική, κάτι που ανάγκασε τον Γιάννη Ανταλή να πάρει τάιμ άουτ. Απο εκείνο το σημείο και έπειτα οι παίκτες του Ολυμπιακού με προωθημένη άμυνα, κατάφεραν και οδήγησαν τον Έσπερο σε απανωτά λάθη και με ταχύτητα στην επίθεση, πραγματοποίησαν ενα επι μέρους σκορ 2-12 και κατάφεραν να φύγουν με μία πολύ μεγάλη νίκη απο μια δύσκολη έδρα με τελικό σκορ 23-29.

ΕΣΠΕΡΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ 23-29
Πεντάλεπτα: 0-1, 2-3, 5-5, 7-8, 10-8, 14-10 ημίχ.16-13, 18-16, 21-17, 21-22, 23-26, 23-29 τελικό.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ( ΤΣΑΦΑΝΤΑΚΗΣ ) : ΜΗΤΡΑΚΟΣ, ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 4, ΑΝΔΡΩΝΗΣ, ΜΠΑΚΑΒΕΛΟΣ, ΞΑΝΘΟΠΟΥΛΟΣ, ΣΕΙΝΤΗΣ, ΜΑΣΟΥΡΙΔΗΣ, ΒΑΡΗΣ, ΚΑΡΑΜΑΓΚΕΛΑΣ 8, ΚΑΥΚΟΥΛΑΣ 3, ΧΑΡΟΣ 3, ΚΟΝΤΟΥΛΗΣ 3, ΤΟΥΛΟΥΜΗΣ, ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ, ΠΟΛΛΑΚΗΣ 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (ΑΝΤΑΛΗΣ): ΑΝΔΡΙΩΤΗΣ, ΣΑΜΑΡΑΣ 6, ΚΑΡΑΓΚΟΥΝΗΣ, ΠΕΤΡΑΚΟΣ 7, ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ, ΚΟΥΛΑΚΑΡΗΣ 4, ΔΑΛΕΚΟΣ 2, ΝΙΚΟΛΑΙΔΗΣ, ΜΠΟΥΛΟΥΜΠΑΣΗΣ 4, ΜΠΑΡΜΠΑΡΑΚΗΣ 5, ΤΟΜΟΒΙΤΣ, ΞΕΝΙΔΗΣ, ΤΣΑΚΙΡΗΣ, ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΣ, ΜΑΤΘΙΑΔΗΣ 1, ΝΤΕΜΑ.

Δίλεπτα: 3/3.    Πέναλτυ:3/3 - 4/2.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΖΗΣΗΣ-ΜΠΡΑΜΟΥ