Α2 ανδρών: Εύκολη νίκη για τη Δράμα με τον ΑΟ Ιωαννίνων - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Εύκολη νίκη για τη Δράμα με τον ΑΟ Ιωαννίνων

Την πρώτη της νίκη στο νέο έτος και 6η συνολικά στο πρωτάθλημα σημείωσε το Σάββατο στο Κραχτίδη η Χιλιώτη Δράμα ’86 για την 12η αγωνιστική της Α2 ανδρών στον β΄ όμιλο.

Η δραμινή ομάδα με νεανικό ενθουσιασμό στο ρόστερ, έπαιξε όμορφο χάντμπολ και κέρδισε τόσο εύκολα όσο δείχνει και το τελικό σκορ 42-19 τον Α.Ο. Ιωαννίνων που παρέμεινε χαμηλά στη βαθμολογία στους 5 βαθμούς.

Η ομάδα των Ιωαννίνων με πολλές βασικές απουσίες βρέθηκε πίσω στο σκορ από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Στο ημίχρονο η δραμινή ομάδα προηγήθηκε με σκορ 18 -11 και το δεύτερο μέρος είχε τυπική διαδικασία. Η διαφορά ξέφυγε από το 35’ εως το 50’, όπου το 23-13 διαμορφώθηκε σε 30-13 και στο τελικό 42-19 με γκολ στην
εκπνοή του Κρανά.

Οι δύο προπονητές χρησιμοποίησαν όλους τους παίκτες που είχαν στη διάθεση τους. Από την ομάδα μας κορυφαίοι σε απόδοση οι Ιακωβίδης, Κουρτίδης, ενώ από τους μικρούς άρεσαν πολύ ο τερματοφύλακας Γκαμότσος, ο πλέιμεικερ Τρουμπούκης και ο ίντερ Κρανάς. Από τα Γιάννενα κορυφαίος σε απόδοση και πρώτος σκόρερ του ματς με 10 γκολ ο Σισμανίδης.

ΔΡΑΜΑ 1986- ΑΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 42-19
Πεντάλεπτα: 1-2, 5-3, 8-4, 11-7, 15-9, 18-11 ημίχρ. 23-13, 27-13, 30-13, 34-15, 37-18, 42-19.

ΧΙΛΙΩΤΗ ΔΡΑΜΑ ’86(Αθανάσιος Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Τσεπίδης, Γκαμώτσος, Κρανάς 4, Τσαύλος 2, Τσιτσίγκος 2, Φραγκούλης 2, Θωμίδης 1, Κοβογλανίδης, Κουρουτζίδης 6, Τρουμπούκης 2, Χαϊτίδης 4, Κοτσαμαρίκογλου 3 , Βάκκας 2, Κουρτίδης 7, Ιακωβίδης 7.

Α.Ο. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ(Κώστας Χαρίσης):Ζιώτος, Νάκος, Εξάρχου, Μπόγας 2, Τζούκας 1, Βέργος 3, Σισμανίδης 10, Γκρουϊδης, Εφαπλωματάς, Βέλλιος 3.

Διαιτητές: Σαπανίδης – Ηλιάδης